• باغ های سنتی
  • باغ های سنتی
  • باغ های سنتی

باغ های سنتی

نوشتن نظر


زمانی دورتادور قزوین را باغ‌هایی فراگرفته بود که می‌گویند برای رسیدن به شهر باید هفت، ‌هشت کیلومتر از میان این باغ‌ها می‌پیمودی تا به شهر برسی. نقل است به ناصرالدین‌شاه در یکی از سفرهایش به فرنگ باغ بزرگی را نشان می‌دهند که مایه تعجب همگان بوده، اما در شاه نشانه‌ای از شگفتی نمی‌بینند.

پرس‌وجو می‌کنند و شاه می‌گوید: ما شهری داخل باغ داریم که از باغ شما زیباتر و بزرگ‌تر است. باغستان قزوین زمانی دورتادور این شهر تاریخی را احاطه کرده بود، اما با گسترش فضاهای شهری و ساخت‌و‌سازهای غیرکارشناسانه، مورد هجوم قرار گرفت و بخشی از آن تخریب شد. اما امروز باغستان‌های سنتی قزوین به مجموعه باغ‌هایی گفته می‌شود که با بیش از ۲۵۰۰ هکتار نیمه جنوبی این شهر را در بر گرفته است.

آبیاری باغستان قزوین یکی از شگفتی‌های آن به‌شمار می‌آید. سابقه قوانین آبیاری و آبرسانی در قزوین به قرن هشتم قمری باز می‌گردد. این قوانین را روی پوست آهو تنظیم کرده‌اند و نقض آن باعث کشته شدن حتی فرزندان شده است. 

گفته می‌شود که قوانین آبیاری باغستان با دقت خیلی زیادی از سوی مالکین باغ‌ها به مرحله اجرا در می‌آمد. بر اساس این قوانین که مشابه آن دیده نشده، میزان آبرسانی به هر باغ از 15 دی‌ماه تا اواخر خرداد مشخص شده است.

خاک‌ باغستان قزوین از حاصلخیزترین خاک‌های کشاورزی و باغداری است. بر این اساس در صورت مرمت و احیای بخش‌های آسیب‌‌دیده، باغستان نیز برگشت‌پذیر است.

در سال‌های اخیر پس از چند دهه بی‌مهری و تعرضات شهری با تشکیل یک کمیته فنی، طرح احیای باغستان قزوین در دست پیگیری است.

به گفته کارشناسان، روند تخریب کند شده و طی پنج سال گذشته با تخصیص اعتبارات میلیاردی مانع از نابودی کامل باغستان قزوین شده‌اند.

همچنین با اعتبارات ساماندهی، فعالیت‌هایی در جهت احیا و حفاظت از این باغ آغاز شده و تلاش‌هایی برای ثبت این باغستان در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز صورت گرفته است. شکوفه دادن این با‌غ‌ها در بهار، جلوه‌ای‌ زیبا می‌آفریند که دیدنش هوش از سر آدم می‌برد.

نمایش بیشتر