• مجموعه تاریخی بسطام
  • مجموعه تاریخی بسطام
  • مجموعه تاریخی بسطام
  • مجموعه تاریخی بسطام

مجموعه تاریخی بسطام

  (Bastam)   
  شاهرود- بسطام- خیابان مهدیه

نوشتن نظر


مجموعه تاریخی بایزید بسطامی، مرقد یکی از بزرگ‌ترین عرفای تاریخی ایران است که در شهر تاریخی و قدیمی بسطام شهرستان شاهرود قرار دارد.

این مجموعه در برگیرنده آثاری از دوران سلجوقی ازجمله مرقد و خانقاه بایزید بسطامی، عارف قرن سوم هجری ملقب به سلطان‌العارفین است.

مرقد ابو یزید، یک قبر ساده در گوشه جنوبی صحن باز مجموعه تاریخی بسطام و در مجاورت گنبد و ایوان غازان خان است و کل مجموعه بایزید بسطامی شامل خانقاه، مساجد، مناره، برج کاشانه و امامزاده محمد است.

ابویزید طیفور بن عیسی بن آدم بن سروشان بسطامی معروف به بایزید بسطامی ملقب بهسلطان العارفین بزرگ‌ترین عارف قرن سوم هجری و از بزرگان اهل تصوف است که در سال‌های ۱۶۱ تا۲۳۴ می زیسته (مطابق با قول صحیحتر متوفی بسال ۲۶۱ه.ق)

خانقاه بایزید در سمت غربی مرقد واقع شده و شامل سه اتاق کوچک متصل به هم با سقف‌های کوتاه است. مساجد این مجموعه نیز شامل مسجد بایزید بسطامی، مسجد جامع بسطام و مسجد دوره قاجاریه است.

مسجد بایزید بسطامی در کنار امامزاده محمد واقع شده و از دو قسمت متمایز مردانه و زنانه با دو شبستان عمود بر هم تشکیل شده است. بنای قسمت مردانه روی آثار مسجدی از دوره سلجوقی قرار گرفته و دارای محراب گچبری نفیس با نقوش هندسی، گیاهی، اسلیمی و گل‌های چهار پر است. بخش فوقانی محراب نیز با کتیبه‌هایی به خط ثلث و نستعلیق از دوره ایلخانی و قاجاری آراسته شده است. قسمت زنانه هم به صورت یک سالن طویل و باریک است و در سقف آن گچبری‌های زیبایی مشاهده می‌شود.

دو مسجد دیگر یعنی مسجد جامع بسطام و مسجد قاجاریه نیز از گچبری‌های زیبایی که دارای کتیبه‌های قرآنی است، برخوردار است. بنای امامزاده محمد (محل دفن نواده امام صادق) نیز دارای ایوان بلندی است که از تزئینات آجری فوق‌العاده زیبایی در نمای خارجی و همچنین دری از چوب مشبک ساده برخوردار است.

برج کاشانه یکی دیگر از آثار این مجموعه تاریخی است که در جنوب شرقی مسجد جامع این شهر واقع شده و تاریخ بنای آن به سال 700 هجری قمری برمی‌گردد. فضای داخلی این برج 20 متری، ده ضلعی است که بر آنها طاق نماهای تزئینی کم‌عمقی کار شده است.

نمایش بیشتر