شهمیرزاد ، بهشت کویر در 20 کیلومتری مرکز استان کویری سمنان و از آن به عنوان بهشت گمشده بر بام ایران و بهشت ونگین کویر یاد می شود، چرا که میان بیابانی خشک چون گل سرخی سر زنده و شاداب خودنمایی می کند و شهمیرزاد که قدمت آن طبق روایت مورخان به عهد باستان می رسد دارای طبیعتی ناشناخته وزیباست و وجود این طبیعت بکر و جنگلی در فاصله 20 دقیقه ای از مرکز سمنان ، هر گردشگری را به خود جلب می کند .

این شهر به شکل شیبدار با کوچه و خیابان پر از درخت بوده و زیبایی نادری دارد که در کمتر ناحیه‌ای از ایران دیده می‌شود.

باغ‌های منطقه کوهستانی شهمیرزاد، یکی از منابع مهم درآمد مردم است. گردو، نخستین گزینه باغداری و کشاورزی در این شهر محسوب می‌شود. 

پس از آن درخت‌های سربلند سپیدار و چنار و بید مجنون، کوچه و برزن شهمیرزاد را به کوچه باغ‌های منحصر به فردی تبدیل کرده و مناظر بسیار زیبا و دلفریبی را در این شهر پدید آورده که نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

وجود درختان سیب، انواع گلابی، زردآلو و آلبالو در باغ‌های شهمیرزاد، زیبایی دوچندانی را هنگام به محصول نشستن می‌آفرینند که گویی بهشتی در دل کویر رخ می‌نماید و آب گوارا و خنک چشمه‌های شهمیرزاد طراوت را در فضا ایجاد کرده است، سایه درختان آلو و زیبایی‌های آنها در فصل بهار هنگام شکفتن در کوچه باغ‌های این منطقه، چشم هر مسافر تازه وارد را به خود جلب می‌کند.

شهمیرزاد دارای چند قله و تپه و سه قلعه تاریخی شیر قلعه، قلعه شیخی و دژ وهل است. 16 چشمه، 15 نهر و حدود همین تعداد قنات و بیش از ده استخر نیز در این شهر وجود دارد.

شهمیرزاد که در مسیر تردد زائران حرم رضوی قرار دارد، توسط هیات دولت به عنوان شهر نمونه گردشگری بین‌المللی به تصویب رسیده است .


نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • ساعت تابستانی 
  • پیش شماره تلفن : 03366
  • اطلاعات جغرافیایی

  • منطقه زمانی : 3.5

ساعت به وقت محلی :

اوقات شرعی   اذان صبح 05:34
اوقات شرعی   طلوع آفتاب 07:00
اوقات شرعی   اذان ظهر 12:09
اوقات شرعی   غروب آفتاب 17:19
اوقات شرعی   اذان مغرب 17:38
مکانهای پیشنهادی
جاذبه گردشگری
جاذبه تاریخی
جاذبه طبیعت گردی
هتل ها