• روستای افجه
  • روستای افجه
  • روستای افجه
  • روستای افجه

روستای افجه

  (Afjeh)   

نوشتن نظر


روستای افجه یکی از مناطق بسیار زیبا و باصفای استان تهران بویژه در فصل بهار است که در بخش لواسانات شهرستان شمیران در جوار دشت‌ زیبای هویج و قله ساکا واقع شده است. این روستا دارای آبشارهای بسیار و باغ‌های زیبایی است که شکوفه‌های درختان گردو و گیلاسش در بهار خودنمایی افسونگرانه‌ای دارند.

درختان گردو و گیلاس در دشت «سبواستان» در شمال غرب دشت هویج و در مسیر صعود به قله آتشکده قرار دارند و آبشار چرند نیز به ارتفاع 45 متر از دامنه کوه به دره پایین‌دست آن سرازیر می‌شود.

روستا یک حمام تاریخی دارد که دارای دو بخش مجزای زنانه و مردانه بوده و بنای آن دارای طاق، گنبدهای عرقچین و قوس‌های جناغی است .

قدمت حمام به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار نسبت داده می‌شود و با وجود قدمتش هنوز فعال و مورد استفاده مردم روستاست. این حمام در سال 1382 به ثبت آثار ملی رسیده است.

با پشت سر گذاشتن آبشار چرند و دیدن معماری خاص حمام افجه به محله‌های قدیمی و بافت‌های اصیل این روستا می‌رسید که در فاصله‌های نزدیک به هم قرار گرفته‌اند.

در محله تاریخی چراغان هم سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) و چنار 400 ساله آن قرار گرفته که تماشایشان خالی از لطف نیست.

در انتهای روستا با گذر از رودخانه از طریق راهی پاکوب با پیاده‌روی سبک می‌توان به آبشار پسچویک که به دشت هویج مشرف است، رسید.

این آبشار حدود 15 متر ارتفاع داشته و اطراف آن پوشیده از درخت‌های افراست. آبشار موآب هم در سینه‌کش قله ساکا حدود 180 متر ارتفاع دارد و بجز اواخر تابستان که تا حدی آرام و کم آب است، بقیه سال صدای شرشر آبش گوشنواز است.

اهالی روستای افجه باغدار، بسیار خونگرم و مهمان‌نواز بوده و با گویش مازندرانی تکلم می‌کنند.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه تفریحی
جاذبه مذهبی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار
مکانهای مشابه