• آبشار ارتکند
  • آبشار ارتکند

آبشار ارتکند

  (Ortokand Waterfall)   

نوشتن نظر


به کلات سفر کنید و از نزدیک،‌ جاذبه‌های طبیعی و بخصوص آبشار زیبای ارتکند را ببینید و لذت ببرید. این آبشار در تفریحگاه زیبای ارتکند؛ یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر واقع شده است. 

تفریحگاه ارتکند؛ بهشت گمشده کلات نادری به دلیل آبشارهای زیبا، کوه‌های سربه فلک کشیده و غار آبی بسیار زیبایش، مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی است. برای رفتن به این تفرجگاه باید به شمال شهر مشهد رفت و وارد جاده کلات نادر شد.

تفرجگاه ارتکند تا شهر مشهد،‌ ۱۲۳ کیلومتر فاصله دارد که ۱۰۵ کیلومتر آن جاده اصلی کلات و ۱۸ کیلومتر آن،‌ جاده فرعی است. مسیر ۱۰۵ کیلومتری مشهد تا اول جاده فرعی ارتکند بسیار زیبا و جذاب است.

پس از وارد شدن به جاده کلات نادر و عبور از دوراهی سد کارده در کیلومتر ۲۵ جاده، به روستای محمدیه و پس از آن نیز با پشت سر گذاشتن چندین روستای دیگر، به دره سرسبز (قزلق) قبل و بعد از تونل می‌رسیم. این منطقه کوهستانی و سرسبز برای استراحت کوتاه و صرف صبحانه مناسب است.

پس از آن باید از روستاهای طاهرآباد ترک‌ها و طاهرآباد کهنه و چنار عبور کنیم تا در کیلومتر ۱۰۰ به شهر زاوین برسیم. پنج کیلومتر بعد از شهر زاوین، جاده آسفالتی سمت چپ جاده نمایان می‌شود که ابتدا به روستای سررود و سپس به ارتکند می‌رود. برای رسیدن به آبشار ارتکند،‌ ابتدا وارد جنگل انبوهی می‌شویم که در حاشیه چپ آن رودخانه‌ای با آبشارهایی زیبا به چشم می‌خورد.

پس از گذشتن از این جنگل،‌ وارد دره‌ای باز می‌شویم که در میان آن رودخانه‌ای به آرامی در جریان است. در انتهای دره و پس از طی مسافتی کوتاه به تونلی غارمانند می‌رسیم که آب رودخانه از یک طرف آن وارد و از سمت دیگر خارج می‌شود.

در انتهای این تونل آب از ارتفاعی حدود ۱۰ متری به پایین می‌ریزد. این آبشار نسبتا مرتفع که از میان کوه‌های سرسبز ارتکند به پایین می‌غلتد، چشم اندازی بدیع و شگرف به وجود آورده است.

البته آبشار ارتکند تنها آبشار کلات نادر نیست، بلکه این شهرستان که در فاصله 140 کیلومتری شمال مشهد واقع شده، سرزمین آبشارها و مناطق بکر ییلاقی است و با وجود آبشارها، دره‌ها و غارهایش از چنان زیبایی افسانه واری برخوردار است که نادرشاه افشار، پادشاه کشورگشای ایران، آن را به عنوان سکونتگاه و پایتخت خویش برگزید.

آبشارهای کلات که بیش از 700 سال قدمت داشته و از دل کوه‌های هزارمسجد سرچشمه می‌گیرند، شامل ارتکند، قره‌سو و آبگرم است.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه گردشگری