• امامزاده سید اسماعیل
  • امامزاده سید اسماعیل

امامزاده سید اسماعیل

  تهران،خیابان مصطفی خمینی ، بین 15 خرداد و مولوی -نزدیک میدان سید اسماعیل

نوشتن نظر


امامزاده سید اسماعیل یکی از امامزاده‌های قدیمی شهر تهران است که به لحاظ موقیعیت مکانی نیز در یکی از بازار تهران به عنوان یکی از مناطق شهر تهران که دارای هویت مذهبی خاصی است واقع شده‌است. مکانیابی خاص این امام‌زاده باعث شده‌است نه تنها کسبه بازار و ساکنان نواحی اطراف بازار به این امام زاده مراجعه کنند بلکه بسیاری از افرادی که با اهداف اقتصادی به بازار می‌روند سری هم به این امام زاده می‌زنند. از این‌رو این امام زاده پذیرای زائران بسیار زیادی از نقاط مختلف شهر تهران است.

این امامزاده که یکی از نوادگان امام علی النقی (ع ) است و در خیابان مصطفی خمینی ، بین 15 خرداد و مولوی نزدیک میدان <<سید اسماعیل >> واقع شده ، یکی از قدیمی ترین ابینه تاریخی این شهر است .

بنای فعلی امامزاده شامل صحن ، ایوان ، رواق ( ایوانی که در مرتبه دوم ساخته شود ، پیشگاه) ، بقعه و مسجد است. صحن امامزاده به شکل مستطیلی به ابعاد 23 و 35 متر است که محور طولی آن در امتداد شمالی – جنوبی قرار دارد و دارای سه ورودی است.

ورودی شرقیکه مدخل اصلی بنا نیز محسوب می شود فاقد تزئینات است و به نظر می رسد نیمه کاره رها شده باشد. این ورودی مقابل سردر آب انبار ساخته شده و به معبر شمالی – جنوب شرقی امامزاده و خود امامزاده به میدان سید اسماعیل راه دارد. دو ورودی دیگر اطراف صحن نیز یکی در شمال و دیگری در جنوب به معابر فرعی راه دارند.

جبهه غربیبنا دارای ایوانی رفیع و خوش منظر است که در طرفین آن دو منار طویل دیده می شود. در طرفین ایوان ، سه ایوانچه در لبه صحن واقع شده است. بدنه ایوان غربی پوشیده از کاشی ، و نیم گنبد آن مزیّن به مقرنس زیبا و پرکار است. در محل پاکار قوس پوشش ایوان ، بر کتیبه ای با زمینه لاجوردی در سه سوی و روی کاشی های خشتی ، عباراتی به خط سفید نقش بسته است.

طبق کتیبه موجود ، قدمت درِ چوبی بقعه به سال 886 هـ . ق یعنی دوره آق قویونلو می رسد و ظاهراً قدیمی ترین سند بر جای مانده برای قدمت شهر تهران است .

کاشی های زرین فام مرقد متعلق به قرون هفتم و هشتم هـ . ق و مناره های موجود در این بقعه از قرن سیزدهم هـ . ق باقی مانده است.

آب انبار عظیمی در حدود 200 سال پیش (1262ه ق) در کنار بنای این امامزاده ساخته شده که حدود 60 سال پیش به ثبت ملی رسیده و به سبب همجواری با بقعه سید اسماعیل مشهور شده ایت .

این مکان تاریخی شامل میدان ، آب انبار ، مسجد- مدرسه فیلسوف الدوله و بازار سید اسماعیل است .


نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه تفریحی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار