• چشمه و آبشار نیاسر (چشمه اسکندریه)
 • چشمه و آبشار نیاسر (چشمه اسکندریه)

چشمه و آبشار نیاسر (چشمه اسکندریه)

نوشتن نظر


آبشار نیاسر در ابتدای مجموعه تاریخی شهر قرار دارد و دامنه‌های آن از گیاهان سرسبز و زیبایی پوشیده شده است که به دلیل پدیده‌های انحلال سنگ آهک توسط جریانهای زیرزمینی و گذشت سالیان دراز، بافت بسیار زیبا و چشم نوازی پیدا کرده است. آبی که از آبشار پایین می‌ریزد در فصل پاییز کمترین و در فصل زمستان بیشترین مقدار را داراست.

آبشار نیاسر از چشمه اسکندریه واقع در کنار چارتاقی سرچشمه می‌گیرد، به گونه‌ای که دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشتهای نیاسر و یک سوم آن به محله نو می‌رود.

در مسیر آب آبشار در گذشته 13 آسیاب قرار داشته است که هم اکنون فقط یکی دو تا از آنها باقی مانده اند.

چشمه نیاسر نیز که چشمه اسکندریه نام دارد، از قدیمی ترین چشمه‌های شناخته شده است که ۱۶۸۰ متر بالای سطح دریا می‌باشد. این چشمه که در داخل حیاط مسجد امام حسن عسگری قرار دارد، تا چند سال پیش امکان بازدید داشت ولی بخاطر عدم رعایت گردشگران و آب تنی در آن، دورتادور آن بسته شده است و فقط در زمانیکه مسجد برای نماز باز می باشد، امکان بازدید نزدیک از آن وجود دارد.

نمایش بیشتر
 • امکانات

 • جای پارک  رستوران  فروشگاه 
مکانهای پیشنهادی
جاذبه گردشگری
هتل ها
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  * اگر به گیاهان دارویی آشنایی دارید می توانید در اطراف آبشار و چشمه گیاهانی از قبیل پرسیاوش، علف شوره، خیار بوته مار پیدا کنید. این گیاهان برای سردرد و سینه درد و پادرد مناسب هستند.

  * برای بازدید از آبشار باید انتخاب کنید که بالای آبشار می خواهید بروید یا پایین آبشار که البته پیشنهاد ما به شما پایین آبشار است که نمایی کاملی از آبشار را می توانید مشاهده کنید.

  * از پایین آبشار به بالای آبشار حدود 270 پله وجود دارد که در دل کوه و از کنار آبشار می گذرد و اگر توانش را دارید می توانید این مسافت را طی کرده و به بالای آبشار بروید. هرچند اگر توان پله نوردی ندارید می توانید با ماشین نیز به بالای آبشار بروید. به منطقه بالای آبشار "باغ تالار" می گویند.

  * از محل پارک ماشین ها تا پایین آبشار هم مسیری همراه با تعدادی پله وجود دارد که باید آنها را طی کنید تا به پایین آبشار برسید. البته مسیر ماشین رویی هم دارد که برای همه مجاز نیست و اگر فرد مسن همراه داشته باشید اجازه می دهند با ماشین تا پایین آبشار بروید.

  * در مسیر پارک ماشین تا پایین آبشار پر از مغازه های فروش گلاب و ترشی جات و ... است که به زور مجبورتان می کنند، از محصولاتشان تست کنید.

  * حمام تاریخی صفوی نیز در مسیر پارک ماشین تا پایین آبشار قرار دارد.