• سنت خوردی

سنت خوردی

  (Sant Jordi)   

نوشتن نظر


23 آوریل (3 اردیبهشت) برابر است با روز عشق در بارسلونا.  در روز عشق که "سنت جوردی"  نامیده می شود دخترها به پسرها کتاب و پسرها به دخترها گل رز هدیه می دهند. از این رو این رو روز را به نام "روز کتاب" و همچنین "روز گل رز" نیز می نامند. یکی از بهترین مکان ها برای دیدن آداب و رسوم این روز، خیابان لارامبلا می باشد که در آن دکه های گل فروشی و دکه های کتاب فروشی فراوانی را مشاهده خواهید کرد.

تاریخچه این مراسم به افسانه ای در کاتالونیا بر می گردد با این مضمون که در یک استخر بزرگ در ترکیه اژدهایی زندگی می کرده است که باعث وحشت مردمان بوده است. برای همین افراد شهری که استخر در آن وجود داشته است تصمیم می گیرند هر روز یک یک بره را به عنوان قربانی به اژدها بدهند. پس از اینکه بره ها تمام شد مجبور شدند که آدم ها را به عنوان قربانی به اژدها تقدیم کنند تا با دیگر مردمان کاری نداشته باشد. روش انتخاب آدم ها نیز به وسیله قرعه کشی بود. در یکی از روزها که قرعه به نام دختر پادشاه برای قربانی شدن می رسد، شوالیه ای به نام جرج می رسد و شاهزاده خانم را نجات می دهد و نیزه اش را بر بدن اژدها وارد می کند و او را از بین می برد. از قطره خون اژدها بر روی زمین گل رزی می روید که شوالیه آن را به شاهزاده تقدیم می کند.

دلیل اینکه در این روز کتاب نیز هدیه داده می شود بخاطر این است که روز 23 آوریل روز درگذشت شکسپیر و سروانتس دو نفر از بزرگان تاریخ ادبیات می باشد.

نمایش بیشتر