بزرگترین گردهمایی شیعیان جهان هر ساله در اربعین امام حسین(ع) در شهر کربلا برگزار می شود. این گردهمایی بزرگ با جمعیتی بیش از 25 میلیون نفر شاید حتی بزرگترین گردهمایی در یک زمان و مکان باشد.

در ایام نزدیک به اربعین، شیعیان و عاشقان امام حسین(ع) از سراسر دنیا خودشان را به کشور عراق می رسانند تا با پای پیاده از اقصی نقاط عراق به سمت کربلا حرکت کنند. این پیاده روی از چند روز قبل از اربعین شروع می شود و در روز اربعین در شهر کربلا با عزاداری شیعیان به پایان می رسد.

در طول مسیر عراقی ها با انواع و اقسام روش هایی که می توانند از عزاداران پذیرایی می کنند.

نمایش بیشتر
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  20 نکته کلیدی و مهم:

  1)
  حتما در انتخاب کفش دقت کنید. کفش راحتی را با خود ببرید که بتوانید با آن ساعت ها در روز پیاده روی کنید. داشتن دمپایی برای مواقع اضطراری شدیدا توصیه می شود. درصورتیکه می خواهید این مسیر را با پای بدون کفش طی کنید، این نکته برایتان مصداق ندارد!

  2)
  همراه داشتن یک کوله پشتی مناسب (سبک و جادار) از مهمترین ملزومات این سفر است. طول مسیر معمولا 3 روز طول می کشد. داشتن کیسه خواب نیز توصیه می شود.

  3)
  فاصله شهر نجف تا کربلا 82 کیلومتر است که به وسیله 1452 تیر چراغ برق که به اصطلاح عمود نامیده می شود و به فاصله 50 متری از هم قرار دارند، تقسیم بندی شده است. بر روی هر عمود نیز شماره ای گذاشته شده است. اولین شماره بر روی اولین تیر چراغ برق نصب شده است که پس از خروج از نجف مشاهده خواهد شد و فاصله این عمود اول تا حرم حضرت علی (ع) حدود هشت کیلومتر و نیم می باشد.

  4)
  تیرهای عمودی محل خوبی برای قرار گذاشتن بین افراد یک گروه می باشد. در انتخاب محل قرارها دقت کنید از شماره های رند مثل تیر 100 یا تیر 150 استفاده نکنید چون معمولا اکثریت، این تیرها را به عنوان قرار انتخاب می کنند و به علت شلوغی نمی توانید به راحتی افراد گروه خود را پیدا کنید.

  5)
  فقط از موکب هایی (هیئت هایی) که توسط خود دولت عراق برای پذیرایی از زائران قرار داده شده، آب و دیگر مایحتاج خوراکی خود را تهیه کنید. در طول مسیر افرادیکه خالصانه به زوار آب و شربت و ... می دهند وجود دارند ولی مشکل اینجاست که در بین آنها به طور خیلی محدود ممکن است وهابی هایی نیز باشند که با ارائه آب و شربت و ... مسموم، قصد جان زائران را داشته باشند. علاوه بر پخش آب و شربت بعضی ها هم هستند که تلفن رایگان گذاشته اند و یا دستگاه ماساژ آورده و زائران را ماساژ می دهند و یا با شیلنگ آب پای شما را می شویند و بر سر اینکه خدمت رایگانشان را به شما ارائه نمایند، با هم مسابقه می دهند. استفاده از این قبیل خدمات هم خستگی را از تن شما در می کند و هم دل آنها را شاد می کند. فقط مواظب باشید خیلی معطل این قبیل خدمات نشوید که بعد از اربعین به کربلا می رسید!

  6)
  با توجه به کوتاه بودن روزها بهتر است از نماز صبح پیاده روی را شروع کنید و حدود یک ساعت قبل از غروب آفتاب در یکی از موکب ها جهت استراحت مستقر شوید. پس از مغرب اکثر موکب ها ظرفیتش تکمیل می شود و مجبور می شوید شب را بیرون از موکب و بدون تجهیزاتی مثل پتو و متکا بگذرانید.

  7)
  اگر توان پیاده روی تمام مسیر را ندارید، نگران نباشید. می توانید بخشی از مسیر را با ماشین طی کنید و از نزدیکی های کربلا پیاده روی را انجام دهید.

  8)
  عمود شماره 1390 نمایانگر ورود به شهر کربلا می باشد و عمود 1399 اولین جایی است که شما می توانید حرم حضرت عباس(ع) را مشاهده نمایید و اولین سلام را بدهید.

  9)
  از این قبیل اتفاقات، کم در زندگی ممکن است رخ دهد که پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) بروید و چند روز فارغ از دنیا باشید. این لحظات را قدر بدانید و در طول مسیر پیاده روی سعی کنید بیشتر به گفتن ذکر و روضه مشغول باشید. وقت برای صحبت های دنیوی با دیگر افراد همسفر زیاد خواهد بود. راستی خستگی مسیر خوراک خوبیست برای عصبانی شدن های بیهوده! مواظب این دسیسه شیطان هم باشید.

  10)
  هرچند در طول مسیر موکب های ارائه دارو وجود دارد ولی داروهای عمومی را همراه خود داشته باشید. داشتن پودر بچه نیز جهت جلوگیری از عرق سوز شدن پا، توصیه می شود.

  11)
  تلفن های همراه به علت شلوغی بیش از حد خطوط به طور کامل جوابگوی نیاز شما نخواهند بود. بهتر است در ابتدای مسیر چند قرار با گروه خود بگذارید که اگر گم شدید و موبایلتان همراهی نکرد، درمانده نشوید. مثلا تیر برق شماره 520 و یا .....
  در صورت نیاز به تماس تلفنی، بهترین زمان مواقعی است که اکثر زوار خواب هستند. مثل اواخر شب و یا اوایل صبح

  12)
  مراکز افراد گمشده در ستون های 72 ، 335 ، 602 ، 1103 و حرم حضرت عباس (ع) قرار دارند.

  13)
  یادتان باشد که نقطه انتهایی مسیر شما حرم حضرت عباس است(ع) و نه حرم امام حسین(ع)

  14)
  برای استفاده بهتر از مسیر می توانید قرآن و دعا و روضه بر روی موبایل یا MP3 Player و در طول مسیر گوش دهید که البته جهت عدم ایجاد مزاحمت برای دیگران از هدفون استفاده کنید.

  15)
  در طول مسیر، سرویس بهداشتی به وفور یافت می شود. در صورت نیاز به سرویس بهداشتی فرنگی باید از موکب دارها کمک بگیرید. البته سرویس های بهداشتی خیلی تمیز نیستند.

  16)
  اگر به هر دلیلی در موکب ها جایی برای خواب پیدا نکردید و یا تصمیم گرفتید شب را بیرون از موکب بگذرانید، خیلی از موکب ها فاصله نگیرید. بعضا وهابی ها سراغ افرادیکه از موکب ها دور شده اند و یا جایی در موکب ها پیدا نکرده اند، آمده و آنها را دعوت می کنند که شب را در خانه آنها بگذرانند. بقیه ماجرا هم که دیگر قابل پیش بینی است ...

  17)
  حتی الامکان موکبی را برای استراحت انتخاب کنید که ایرانی های بیشتری در آن هستند. بودن در کنار ایرانی ها راحت تر است و زبان همدیگر را می فهمید و از آن مهمتر از دست سیگار کشیدن های ممتد عرب ها راحت خواهید بود.

  18)
  خدمات موکب ها و افرادیکه در مسیر قرار دارند تا روز اربعین رایگان می باشد و پس از اربعین هزینه خدماتشان را از شما دریافت می کنند. البته برخی از موکب های اطراف حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) تا دو یا سه روز بعد از اربعین هم خدمات رایگان را ارائه می دهند.

  19)
  روز اول جوگیر نشوید و خارج از عرف پیاده روی نکنید. قطعا با اینکار روز سوم کم خواهید آورد.

  20)
  نکته آخر هم اینکه این سفر و حس و حال هایی که در آن تجربه می کنی شاید دیگه تو زندگیت تکرار نشه، پس حتما سعی کن خاطرات سفرتو و حس و حال ها و قول و قرارهایی که با امام حسین (ع) می گذاری رو یه جایی ثبت کنی تا یادت نره.
  برای این کار می تونی از نرم افزار سفرنامه نویسی کمک بگیری.