• عید ارواح
  • عید ارواح

عید ارواح

  (Ghost Festival)   

نوشتن نظر


اگر عاشق ترس و وحشت هستید و سعی می کنید با لرزه انداختن بر اندام خود، آدرنالین بدنتان را زیاد کنید باید در ماه آگوست در چین باشید. چینی ها معتقدند در نیمه هفتمین ماه قمری (که معمولا در ماه آگوست می باشد)، فصل سیر و گردش ارواح آن هم به صورت گرسنه می باشد و از این رو تلاش می کنند با اقداماتی نظیر غذا دادن به آنها از این ارواح که برخی از آنها جزو اقوام و اجداد فرد بوده اند، دلجویی کنند. جالب است بدانید ماه آگوست در کل به عنوان ماه ارواح شناخته می شود و این موضوع را از نام ماه نیز می توان متوجه شد.

از دیگر برنامه هایی که به مناسبت این روز انجام می شود می توان به سوزاندن پول های کاغذی ویژه اشباح و رها کردن قایق های کاغذی همراه با فانوس در آب نیز اشاره کرد. چینی ها همچنین معتقدند در چنین روزی شروع کسب و کار جدید و همچنین برگزاری مجلس عروسی شگون ندارد و از شنا کردن و انجام دیگر ورزش های آبی نیز باید خودداری کرد. جالب است بدانید اگر کودکی در این روز به دنیا آید معمولا تاریخ تولد کودک را تاریخی دیگر (مثلا تاریخ تشکیل نطفه) ثبت می کنند تا این احتمال که روحی با کودک ارتباط برقرار کرده است را از بین ببرند و اگر کسی نیز در این روز بمیرد اعتقاد بر این است که آن فرد از خانواده خود ناراضی بوده است و با ارواحی که آمده اند، رفته است.

برخی از خانواده ها حتی در این روز در کنار سفره غذای خود که معمولا غذاهای گیاهی نیز است، جایی را برای مردگان خود در نظر می گیرند تا آنها در کنار سفره نشسته و همراه خانواده غذا بخورند. در این روز همچنین بوی بخور و عود در هوا بسیار پراکنده است.

اگر بخواهیم شبیه سازی داشته باشیم این مراسم مثل عقیده مسلمانان در شب های جمعه است با این تفاوت که معتقدان به دین اسلام می گویند با دعا و نیایش باید از ارواح دلجویی کرد و آنان را سیراب کرد و و نه با غذاهای مادی.

سنت عید ارواح در چین گرچه از نظر ریشه با جشن هالووین اروپایی متفاوت است، اما در آداب و سنن با آن اشتراکاتی دارد کما اینکه در این عید و جشن هم مردم سعی دارند یکدیگر را بیشتر بترسانند.

گردشگران بسیاری بخاطر این عید، عزم چین می کنند تا بتوانند در عین دیدن سنت های خاص این جشن، به دیدن برخی از تزئینات و نماهای خاص چنین جشنواره ای و البته به تماشای اپراهای خاصی که در این روزها اجرا می شود، بروند.

نباید پنداشت جشن ارواح، صرفا یک جشن قومی یا بومی در چین است، بلکه به دلیل ماهیت دینی این جشن در بودائیسم و تاتوئیسم، این فستیوال در کشورهای دیگری چون ویتنام، تایوان، ژاپن و سنگاپور هم برگزار می شود.

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * این جشن معمولا در ماه آگوست برگزار می شود.