• سونگ‌کران یا جشن آب
  • سونگ‌کران یا جشن آب

سونگ‌کران یا جشن آب

  (Songkran)   

نوشتن نظر


۱۳ الی ۱۵ آوریل مصادف است با جشن آب در تایلند که مقدمه ای است برای آغاز سال نوی تایلندی در ۱۵ آوریل. در این روزها فروشگاه ها مملو از جمعیتی است که برای خرید سال نو آمده اند. خرید تلمبه های پلاستیکی آب هم رونق فراوانی دارد. مردم در آغاز سال نو با این تلمبه ها بر روی هم آب می پاشند.برپایی جشن های سنتی در همه کشورها معمولا یک نماد ملی تلقی می شود و جشن آب یا سونگکران مهمترین جشن ملی تایلند است که با آغاز سال نو آغاز می شود. سونگکران یک واژه تائی به معنی تغییر و تحول است.
در این ایام خانواده ها دور هم جمع می شوند و جوان تر ها به بزرگترها آب مقدس هدیه می دهند. همچنین بودا در این روز با آب مقدس شسته می شود و پس از آن همه به همدیگر آب می پاشند. این مراسم در تمام شهرهای تایلند برگزار می شود ولی مراسم اصلی آب پاشی بیشتر در شهر چیانگ مای می باشد.

مردم تایلند معتقدند آب مظهر پاکی و روشنائی است و بدبختی و نکبت را از جامعه دور می کند و لذا در آغاز سال نو باید به یکدیگر آب بپاشیم. در جشن آب پاشی ،در تمام سطح کشور، مردم اعم از پیر و جوان؛کودک و بزرگسال با شلنگ ،تلمبه، سطل و تفنگ های آب پاش یکدیگر را خیس می کنندو گاهی نیزپودری که به صورت خمیری رقیق در آورده اند را به صورت یکدیگر می مالند و مناظر جالب و شادی را خلق می کنند. جالب اینجاست که تمام مردم تایلند حتی مسئولین رده اول نیز در این جشن شرکت می‌کنند.

تایلندی‌ها برای جشن سال نو برنامه های متنوع دیگری نیز دارند. مسابقه پخت برنج یکی از این برنامه می باشد. مزارع برنج مهمی در زندگی روستائیان به خصوص در زمینه معیشتی ایفا می کند لذا آنان مزارع برنج را مقدس می دانند ودر مناسبت های مذهبی برای رونق کشت برنج دعا می کنند. مسابقه پخت برنج نیز نه تنها یک سرگرمی بلکه مراسم تقدیس از مزارع است. در این مسابقه انواع برنج ها توسط آشپزهای سنتی هر روستا پخت و در میان مردم توزیع و در نهایت به بهترین پخت جایزه داده می شود.

پرواز با کایت و فرفره بازی نیز از سرگرمی های مورد علاقه آنان در ایام سال نو است. تایلندی ها به دعا و نیایش برای نیاکان خویش به خصوص در آغاز سال نو بسیار معتقدند و دراین ایام درهرخانه‌ای مکانی برای انجام مراسم نیایش برای نیاکان در نظر گرفته شده است.

هرچند جشن سونگ کران سه روز ادامه دارد اما به دلیل باز شدن ادارات و فروشگاه ها در روزهای دوم و سوم، جشن آب پاشی در روز اول رونق بیشتری دارد.

نمایش بیشتر