• بازار وکیل و سرای مشیر

بازار وکیل و سرای مشیر

  (Vakil Bazaar and Saray Moshir)   

نوشتن نظر


بازار وکیل پیش از آنکه به عنوان محلی برای خرید شناخته شود، به عنوان یک جاذبه تاریخی شناخته می شود. این بازار که همانند دیگر آثار مجموعه وکیل در شیراز، مربوط به دوره زندیه می باشد در حدود سال های 1180 ه.ق. به سبک بازار قیصریه لار (مربوط به دوره صفویه) ساخته شده است.

بازار وکیل دارای 74 تاق ظربی است که از بیرون چشم انداز جالبی همانند کوهان شتر را پدید آورده اند. ارتفاع سقف بازار بیش از 10 متر است و سیستم نورگیری تاق ها به نحوی است که در زمستان هوای بازار خنک و در تابستان گرم می شود.

در این بازار انواع مغازه های پوشاک و ادویه و صنایع دستی و فرش و ... وجود دارد و محل مناسبی برای خرید سوغاتی می باشد.

در انتهای جنوبی این بازار نیز سرای مشیر یا بنای گلشن قرار دارد. این مکان در سال 1282 ه.ق. و در دوره قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک بنا گذاری شده است و دارای طرح ونقشه ای هشت گوش است که در میان آن حوضی سنگی قرار دارد. این محل در حال حاضر محل عرضه و فروش صنایع دستی شیرازی می باشد.

سرای مشیر دو طبقه است که کف پوش طبقه اول از قلوه سنگ و طبقه دوم سنگ و آجر است. در هر طبقه حجره هایی وجود دارد و در جلو حجره ها، ایوانی قرار گرفته است. حجره‌های طبقه  اول، تودرتو هستند و به وسیله راهرویی به حیاط وصل می‌شوند. این حجره ها درهای چوبی منبت و مشبکی دارند که از چوب ساج ساخته شده اند.

سر در ورودی سرای مشیر، دو طبقه کاشی کاری شده دارد و در زیر آن کتیبه ای کاشی کاری شده قرار دارد که زمینه لاجوردی دارد و با خط نستعلیق عبارت "سرای گلشن بنای مرحمت پناه حاجی میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی" نوشته شده است.

در زمان پهلوی به دستور فرح دیبا، کاشی‌های ریخته و در‌های فرسوده این بنا مرمت شد. این بنا با رنگ زرد و طرح‌های گلدانی سبک اختلاط را معرفی می‌کند که در زمان قاجاریه رایج شده بود.

این بنا در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی با شماره ۴۲۴ در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
 


نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • (در ایام تعطیل و جمعه ها، بازار تعطیل می باشد) : 8 الی 20
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ