• موزه مارکار (موزه زرتشتیان)

موزه مارکار (موزه زرتشتیان)

  (Markar Museum (Museum Zoroastrians))   
  بلوار منتظر قائم - کوچه میلاد

نوشتن نظر


موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان (مارکار) در استان یزد در ساختمانی با قدمت بیش از ۸۰ سال با معماری بی نظیر و با شکوه قرار دارد. این بنای آجری به عنوان خوابگاه شبانه روزی دانش آموزان دبستان و دبیرستان مارکار مورد استفاده قرار می گرفته است .

بنای موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان دارای معماری خاص می باشد به گونه ای که بیشترین استفاده از نور خورشید و بیشترین ماندگاری انرژی در آن اتفاق می افتد . مجموعه برای تامین آب مورد نیاز از آب انبار، گاو رو، پاکنه و راه قنات استفاده می کرده است که تمامی آنها قابل بازدید می باشند .

همچنین حمام و توالت های قدیمی در محوطه مجموعه، بازدیدکنندگان را با سبک زندگی مردمان در ۸۰ سال پیش آشنا می سازد . موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان در زیر زمین مجموعه قرار دارد. در موزه گردشگران ابتدا با تاریخچه مجموعه آموزشی مارکار و زندگی نامه پشوتن جی دوسابایی مارکار بنیانگذار مجموعه مواجه می شوند.

جشن ها و آیین ها سنتی زرتشتیان، اشوزرتشت نخستین پیام آور ایرانی، گاتها کتاب مقدس زرتشتیان،پوشش سنتی زرتشتیان، زیارتگاه های زرتشتیان مانند چک چک و بنا های شاخص زرتشتیان مانند دخمه و آتشکده یزد از جمله قسمت های موزه می باشند که گردشگران می توانند با آنها آشنا شوند.

این موزه در نزدیکی آتشکده زرتشتیان قرار دارد و شما می توانید با کمتر از 10 دقیقه پیاده روی از هر دوی این مکان ها در یک زمان بازدید نمایید.

نمایش بیشتر