• مجموعه گنج نامه
  • مجموعه گنج نامه
  • مجموعه گنج نامه

مجموعه گنج نامه

  (Set Ganjnameh)   

نوشتن نظر


مجموعه گنج نامه همدان از سه بخش تاریخی، طبیعتی و تفریحی تشکیل شده است. در بخش تاریخیِ این مجموعه سنگ نبشته های گنج نامه قرار دارند و در قسمت طبیعتی آن آبشار گنج نامه جلوه گری می کند. در کنار این دو بخش نیز مجموعه تفریحی گنج نامه برنامه یک روز کامل شما را تکمیل می کند.


سنگ نبشته های گنج نامه :
سنگ‌نبشته‌های گنج‌نامه نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که بر دل یکی از صخره‌های کوه الوند در فاصله ۵ کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس‌آباد حکاکی شده‌است. کتیبه‌ها هر کدام در سه ستون ۲۰ سطری به زبان‌های پارسی باستان، بابلی و عیلامی قدیم نوشته شده‌اند. متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح جای گرفته‌است. متن بابلی در وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن عیلامی در ستون سوم قراردارد.

کتیبه سمت چپی که کمی بالاتر از دیگری قرار دارد یادگار داریوش اول می باشد. کتیبه سمت راست که کمی پایین تر از دیگری می باشد نیز یادگار خشایارشاه - فرزند داریوش اول - است که حدود 500 سال قبل از میلاد و به تبعیت از پدرش حکاکی کرده است.

با توجه به سوراخهای کنار کتیبه به نظر می رسد که کتیبه ها روپوش داشته اند که آنها را از گزند باد و باران حفظ می کرده است.

ترجمه کتیبه داریوش اول که 290 سانتی متر عرض و 115 سانتی متر ارتفاع دارد:” خدای بزرگ است ، اهورا مزدا ، که این زمین را آفرید ، که آن آسمان را آفرید ، که مردم را آفرید ، که شادی را برای مردم آفرید ، که داریوش را شاه کرد شاهی از [میان] بسیاری، فرمانروائی از [میان] بسیاری.
منم داریوش ، شاهِ بزرگ ، شاهِ شاهان ، شاهِ سرزمینهایی که نژادهای گوناگون دارند ، شاهِ سرزمینِ دور و دراز ، پسرِ ویشتاسبِ هخامنشی ”

ترجمه کتیبه خشایار شاه که 270 سانتی متر عرض و 190 سانتی متر ارتفاع دارد:” خدای بزرگ است ، اهورامزدا بزرگترینِ خدایان است ، که این زمین را آفریده است ، که آسمان را آفرید ، که مردم را خلق کرد ، که برای مردم شادی آفرید ، که خشایارشاه را شاه کرد ، یگانه از میانِ شاهانِ بسیار ، یگانه فرمانروا ، از میان فرمانروایان بیشمار . من خشایار شاه ، شاهِ بزرگ ، شاهِ شاهان ، شاهِ کشورهای دارای مللِ بسیار ، شاهِ سرزمینِ بزرگِ دوردستِ پهناور ایران ، پسر داریوش شاه بزرگ هخامنشی ”

کتیبه‌های گنجنامه همدان در سال ۱۲۲۰ شمسی توسط اوژن فلاندن، نگارگر و باستان‌شناس فرانسوی و همراه او پاسکال کوست مورد بررسی و مطالعه و نگاره برداری قرار گرفت و بعد از ایشان، سر هنری راولینسون کاشف بریتانیایی توانست با استفاده از این کتیبه‌ها موفقیت شایانی در گشودن رمز خط میخی پارسی باستان کسب نماید. بدینسان سنگ نوشته‌های گنجنامه همدان کلیدی را به دست کاشف داد تا بوسیله آن بتواند سنگ نوشته داریوش بزرگ در بیستون را بخواند.


آبشار گنج نامه :
در نزدیکی گنج نامه آبشاری قرار دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. این آبشار در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و نزدیک شهر تاریخی همدان واقع شده است. این آبشار که  در زمستان‌ها نیز جاری است ۱۲ متر ارتفاع دارد و به طور متوسط آب این آبشار با سرعت ۲۰۰ لیتر در ثانیه جریان دارد و از دره زیبای عباس آباد و گنج نامه می‌گذرد. هخامنشیان که پس از مادها بزرگترین امپراطوری مشرق زمین را تاسیس کردند، آب را که یکی از عناصر مقدس آیین زرتشت بود به شدت مورد تقدیس و احترام قرار می دادند. بطوریکه دراکباتان –همدان امروزی-که پایتخت تابستانی آنان بود وپل ارتباطی مرکز ایران با شوش و پاسارگاد به شمار می‌رفت به احترام این آب کتیبه های گنجنامه را حجاری کردند.


مجموعه تفریحی گنج نامه :

مجموعه تفریحی، توریستی و ورزشی تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در 5 کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبه‌های کهن و آبشار گنجنامه واقع شده است. آب و هوای مطبوع کوهستان، دره فرح بخش الوند و چشم انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می نماید.'

این پروژه عظیم تحولی در در گردشگری ایران است که تمامی امکانات یک گردشگر، اعم از تفریحی، ورزشی، اقامتی و حتی آموزشی را فراهم می کند. امکانات خاص هیجان انگیز ورزشی نظیر سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی(رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری و ... به همراه امکانات و خدمات ویژه تفریحی شامل خط تله کابین ، کافی شاپ و رستوران‌های متنوع، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان ... و پارکینگ‌های روباز و سر پوشیده قابلیت حضور گردشگران را در بهترین شکل فراهم نموده است.

نمایش بیشتر