• غار علیصدر

غار علیصدر

  (Cave alisadr)   
  همدان، شهرستان کبودرآهنگ، بخش گل تپه
  4 - 35444440-81-98+

نوشتن نظر


غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است که در ارتفاعات "ساری قیه" نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در 70 کیلومتری شمال غربی شهرهمدان واقع شده‌است.

شکل گیری غار علیصدر به دوره ژوراسیک (دوره دوم زمین شناسی 136 تا 190 میلیون سال پیش) برمی گردد. این غار در سالهای 42-1341 توسط تعدادی از کوهنوردان و غارنوردان گروه سینای همدان به همراه اهالی روستای علیصدر شناسایی شد و در سال 1346 امکان قایق رانی دراین غار برای علاقه مندان فراهم شد.

بر اساس تحقیقات و مستندات موجود بخش‌های ورودی غار در دوره صفویان مورد استفاده اهالی آن منطقه قرار می‌گرفته به طوری که از مدخل ورودی به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برای مصارف کشاورزی استفاده می‌کردند.

در هنگام بازدید از غار یادتان باشد که معمولا دمای هوا در داخل غار حدود 16 درجه و دمای آب نیز حدود 12 درجه است پس لباس کمی گرم نیز همراه خود داشته باشید. آب غار نیز از نوع آهکی با سختی بسیار بالا می باشد پس از آشامیدن آن خودداری کنید. اگر از رفتن به داخل غار به خاطر تنگی نفس و یا گازهای سمی می ترسید، نگران نباشید! علیصدر غاری زنده است و هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی شود و به علت وجود جریان هوا تنگی نفس در آن احساس نمی گردد.

یکی از مهمترین ویژگی های این غار وجود تالارهای متعدد همچون تالار آزادی، تالار هزار قندیل و تالار استالاگمیت بزرگ می باشد.

به نظر آقای m.Laumanns سرگروه تیم غارشناسی آلمانی، غار علی صدر یکی از 10 غار مهم دنیا به لحاظ غارهای قابل بازدید به شمار می آید و مهمترین غار نمایشی دارای استعداد قایقرانی است.

غار علیصدر قسمتی از مجتمع سیاحتی علیصدر است و در کنار آن یک عدد مهمانسرا، چندین سوئیت اقامتی، بازارچه، رستوران و پارک بازی کودکان نیز قرار دارد.

نمایش بیشتر
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  1) امکان رزرو اینترنتی بلیط غار از طریق سایت مجموعه توریستی علیصدر موجود است. پیشنهاد می شود در ایام شلوغ ابتدا بلیط تهیه کنید و سپس مسیر 70 کیلومتری همدان به کبودرآهنگ را طی کنید.

  2) بلیط ها به صورت کارت الکترونیکی می باشد و برای ورود به غار باید از آنها استفاده کنید. اعضای یک خانواده می توانند یک بلیط کلی تهیه کرده و همگی از آن استفاده کنند.

  3) به ساعت و روز نوشته شده بر روی بلیط دقت کنید. در صورت تاخیر، بلیط شما باطل می شود.

  4) داخل غار سرویس بهداشتی وجود ندارد پس قبل از ورود به غار خودتان را آماده کنید!

  5) بردن هرگونه تنقلات به داخل غار ممنوع است.

  6) استفاده از جلیقه نجات در داخل غار الزامی است.

  7) در داخل غاز مواظب لوازم شخصی خود مثل موبایل و سوئیچ و ... باشید. در صورتیکه در آب بیفتد دیگر باید برای همیشه باید با آن خداحافظی کنید! عمق آب در غار علیصدر از نیم متر تا 15 و نیم متر می باشد.

  8) استعمال دخانیات در داخل غار ممنوع است.

  9) عکاسی با فلاش در داخل غار ممنوع است.