• حافظیه

حافظیه

  (Hafeziyeh)   
  چهارراه حافظیه
  2284552

نوشتن نظر


حافظیه آرامگاه "خواجه شمس الدین محمد" ملقب به "لسان الغیب" و متخلص به "حافظ" از غزلسرایان زبان فارسی است که 65 سال پس از مرگش به صورت ساختمانی گنبد شکل بر فراز قبرش ساخته شده است.

مساحت حافظیه ۲ هکتار بوده و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته که این صحن‌ها توسط تالاری از یک‌دیگر جدا شده‌اند. این مجموعه ۴ درب ورودی-خروجی دارد که درب اصلی در سمت جنوب آن، دو درب در سمت غرب آن و یک درب در سمت شمال‌شرق آن قرار گرفته‌است.

تالار حافظیه که از آثار دورهٔ زندیان است، ۵۶ متر طول و ۸ متر عرض داشته و از ۲۰ ستون سنگی، هرکدام به ارتفاع ۵ متر تشکیل شده‌است. این تالار پیش‌تر شامل ۴ ستون و ۴ اتاق بوده که بعدها اتاق‌ها از محدودهٔ آن حذف گردیده‌است. در سمت شرق و غرب تالار ۲ اتاق (یکی متعلق به سازمان میراث فرهنگی و دیگری مربوط به دفتر آرامگاه) وجود دارد. شیوهٔ معماری این تالار مربوط به دوره‌های هخامنشیان و زندیان است.

هر چند در دوره زندیه کریمخان این بنا را بازسازی کرد و سنگ قبری برای آن فراهم نمود که هنوز بر روی قبر حافظ باقی مانده است ولی بنای فعلی در سال 1316 ه.ش. توسط "آندره گدار" معمار معروف فرانسوی طراحی و اجرا شده است.

نمایش بیشتر
 • امکانات

 • فروشگاه 
 • اطلاعات ضروری

 • (در ایام نوروز و مناسبت های خاص ساعت بازدید تغییر کرده و بیشتر می شود) : 8 الی 22
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  نکته 1 : نرخ اقلامی که در فروشگاه های داخل مجموعه حافظیه فروخته می شود مثل صنایع دستی و فالوده و بستنی و ... از سطح شهر بالاتر است.

  نکته 2 : بردن دیوان حافظ در هنگام غروب آفتاب و تفأل زدن به آن در کنار قبر حافظ برای آنهاییکه ارادتی به خواجه شیراز دارند، بسیار لذت بخش خواهد بود.

  هزینه بلیط در سال 94
  2000 تومان