• شاه چراغ

شاه چراغ

  (Shah-Cheragh)   

نوشتن نظر


آرامگاه احمد بن موسی فرزند امام موسی کاظم (ع) معروف به شاه چراغ می باشد. ایشان برادر تنی امام رضا (ع) بودند که برای پیوستن به برادر خود امام رضا (ع)  در آغاز قرن ۳ هجری به سوی خراسان سفر نموده ولی در راه توسط افراد مامون خلیفه عباسی در شیراز دستگیر و به شهادت می رسند. هرچند تاریخ وفات احمد بن موسی به طور دقیق معلوم نیست، ولی برخی از مورخین تاریخ وفات را حدود سال 203 قمری که همزمان با شهادت امام هشتم(ع) است ذکر کرده اند.
بنای حرم شاه چراغ که بزرگترین زیارتگاه مذهبی در شیراز است در دوره اتابکان فارس در قرن 6 قمری ساخته شده و گنبد و بارگاه آن دارای کاشیکاری‌های زیبایی است.
حیاط شاهچراغ دارای 2 در اصلی ورودی است که در سمت جنوب و شمال حرم قرار دارد. حوضی بزرگ نیز در میان حیاط وجود دارد.
بنای حرم، مشتمل بر ایوانی در جلو و حرمی گسترده در پشت ایوان است که در 4 جانب حرم، 4 شاه نشین قرار گرفته و مسجدی نیز در پشت حرم ساخته شده است. ضریح آن در شاه نشین زیر گنبد قرار دارد و از نقره ساخته شده است.
ستون‌های آهنی ایوان حرم به وسیله چوب‌های نفیس پوشش داده شده و در سقف مسطح آن نیز چوب منبتکاری شده به کار رفته است.
غیر از 2 در اصلی، 2 در فرعی دیگر نیز وجود دارد که یکی به بازار حاجی و دیگر به مسجد جامع عتیق باز می‌شود.

در این بنا علاوه بر حرم احمد بن موسی،‌ حرم سید میرمحمد که برادر شاهچراغ بوده است نیز قرار دارد. به طوریکه حرم شاهچراغ در سمت غرب حیاط و حرم سید میر محمد در سمت شمال شرقی حیاط می باشد.

آرامگاه آیت ا... دستغیب نیز در محوطه این حرم قرار دارد.

در هنگام زیارت این حرم همچنین می توانید از موزه ای که در این حرم قرار دارد نیز بازدید نمایید. در کنار این حرم بازار شاهچراغ قرار دارد که برای خرید سوغاتی مکان مناسبی می باشد.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ