• باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی

  (Botanical garden)   
  اتوبان تهران - کرج / خروجی پیکانشهر / آزادشهر / بیست متری سرو آزاد / بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران
  021-44196575

نوشتن نظر


باغ گیاه شناسی ایران که قدمت آن به سال 1348 ه.ش. بر می گردد با وسعت 145 هکتار در دامنه جنوبی رشته کوه البرز مرکزی در اراضی چیتگر در شمال غرب تهران واقع شده است. در این باغ حدود 5000 گونه گیاهی نگهداری می شود که 65 درصد آن گونه گیاهان ایرانی و 35 درصد هم گونه گیاهان خارجی  می باشد. این باغ از لحاظ وسعت و تنوع گونه جزو 20 باغ گیاه شناسی برتر دنیا شناخته می شود.

این باغ دارای مجموعه های رویشگاهی متنوعی می باشد که مهمترین مناطق رویشی ایران "رویشگاه خزر" ، "رویشگاه زاگرس" ، "رویشگاه البرز" و "رویشگاه تورانی" می باشد. همچنین منطقه های رویشی "آمریکا" ، "اروپا" ، "آذربایجان" ، "هیمالیا" و "چین و ژاپن" نیز از مهمترین مناطق رویشی خارجی می باشد.

نکته جالب درباره این باغ این است تمام قسمت های آن کاملا دست ساز می باشد. حتی تپه بزرگی که در منطقه هیمالیا قرار دارد و جنگل های منطقه چالوس و آبشار و ....

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه مذهبی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار
 • دانستنی های مفید

 • نکات : برای بازدید از این باغ می بایست به صورت تلفنی از طریق شماره  44580282 الی 7 درخواست خود را ارائه دهید تا زمان بازدید برای شما تنظیم گردد.

  این باغ دارای چندین لیدر می باشد که سرپرست آنها که قدیمی ترین فرد مجموعه باغ گیاه شناسی می باشد، آقای کریمی نام دارد. تنظیم زمان بازدید نیز با ایشان می باشد.

  باغ دارای دو آبشار بوده که معمولا بازدید کنندگان را به تماشای یکی از آنها می برند. اگر زمان و شرایط اجازه می داد از لیدر خود بخواهید که هر دو آبشار را نشانتان دهد.

  منطقه رویشی ژاپن و چین که دارای استخری بزرگ نیز می باشد، محیطی مناسب جهت استراحت می باشد.

  برای بازدید از این باغ خودتان را برای یک پیاده روی مفصل آماده نمایید و حتما کفش راحتی با خود ببرید.

  برای تهیه و نگهداری گیاهان باغ زحمت و هزینه زیادی شده است، در بازدید از این باغ از کندن گیاهان و راه رفتن بر روی آنها خودداری کنید و فقط از مسیرهای مشخص شده حرکت نمایید.

  با توجه به سیستم فواره ای آب دهی به گیاهان در برخی از قسمت ها خودتان را برای خیس شده در همگام بازدید از آن مناطق آماده کنید.

  بازدید از باغ در هر فصلی زیبایی های خاص خودش را دارد ولی باطبع فصل های بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از این باغ می باشد.

  از دیگر قسمت های مهم این باغ که البته جنبه طبیعت گردی کمتری دارد، بخش گیاهان دارویی و معطر می باشد. در صورتیکه به این موضوع علاقه مندید می توانید از این قسمت از باغ هم بازدید نمایید.

  این باغ در کنار مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس قرار دارد. می توانید برنامه خود را به نحوی تنظیم نمایید که قبل یا بعد از باغ، از این دریاچه نیز دیدن کنید.

  نزدیک ترین ایستگاه های : ایران خودرو و وردآورد