• امامزاده قاسم

امامزاده قاسم

  (Holy Qasim (AS)   
  میدان تجریش، خیابان دربند، محله امامزاده قاسم(ع)

نوشتن نظر


آستان مبارک امامزاده قاسم(ع) در میدان تجریش، خیابان دربند، محله امامزاده قاسم(ع) واقع شده است. این امامزاده جناب قاسم بن حسن بن زید به حسن مجتبی(ع) می باشد که دختر وی به نام خدیجه به همسری حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در می آید.

این امامزاده که مثل بسیاری دیگر از سادات علوی تحت تعقیب ماموران بنی امیه و بنی عباس قرارداشته است به سمت کوه های البرز که مأمن مناسبی بود عزیمت می کند و پس از وفات یا شهادت، در منطقه بالادژ (که بعدها به احترام ایشان محله امامزاده قاسم(ع) نامیده شد) مدفون می شوند.

اولین بقعه مناسبی را که برای مزار این امامزاده ساخته شد، عضدالدوله دیلمی در سال 370 ه.ق. بنا نهاد ولی شهرت این بنا مربوط به سال 963 ه.ق. است که شاه طهماسب صفوی بنای اولیه آن را تاسیس کرد و دستور ساخت مقبره و ضریح برای آن داد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به همت اهالی محل و متدینین و اداره اوقاف و امور خیریه شمیرانات، ایوان و صحن آستان و رواق ها چندین بار بازسازی و مرمت شده است.

این امامزاده همه روزه از ساعت 7 صبح الی 22:30 شب باز می باشد که البته درایام ماه مبارک رمضان تا ساعت 3 صبح باز است.

در این امامزاده علاوه بر برنامه های دعای ندبه و کمیل و ... برنامه های مناسبتی ثابتی نیز در طول سال برگزار می شود که عبارتند از 5 روز مراسم جشن به مناسبت عید غدیر، دهه اول و دوم محرم و دهه آخر صفر مراسم عزاداری امام حسین(ع) و سه روز مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا(س) در فاطمیه اول و سه روز هم در فاطمیه دوم که تمامی مراسم های ذکر شده بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شود.

همچنین در ایام ماه رمضان از ساعت 10 صبح تا 12 شب به این آستان شریف مبلغینی از طرف مرکز فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه شمیران فرستاده می شود که جوابگوی سوالات شرعی زائران بوده و برنامه های آموزش مداحی و قرآن و خیمه معرفت و نشاط معنوی و ... برگزار می کنند.

از ویژگی های جالب این امامزاده این است که چون بر روی بلندی قرار دارد می توانید در صحن آن ایستاده و نمای زیبایی از شهر تهران را مخصوصا در شب ها مشاهده نمایید. این امامزاده همچنین یک پارکینگ اختصاصی هم دارد که می تواند نگرانی شما از بابت محل پارک ماشین در آن محله نسبتا شلوغ را برطرف نماید.

اطلاعات فوق را جناب آقای مصطفی گلیج که مدیر داخلی آستان می باشند در اختیار سایت ویکی سفر قرار داده اند.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • همه روزه از ساعت : : 7 صبح الی 22:30 شب
  • : ایام ماه مبارک رمضان تا ساعت 3 صبح باز است.
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه تفریحی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار