• سی و سه پل

سی و سه پل

  (thirty three bridges)   

نوشتن نظر


سی و سه پل یا پل الله وردی خوان در نوع خود شاهکارى بى‏ نظیر از آثار دوره سلطنت شاه‏ عباس اول است که توسط سردار معروف او الله ‏وردی‏خان بنا شده است. این پل در حدود ۳۰۰ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و طویل‏ ترین پل زاینده ‏رود است که در سال ۱۰۰۵ هجرى قمری ساخته شده است.

برای این پل نام های دیگری نیز استفاده می شده که از آن میان می توان به "سی و سه چشمه"، "چهار باغ"، "جلفا" و بالاخره "زاینده رود" اشاره کرد. تاریخ بنای این پل را "شیخ علی نقی کمره ای" شاعر دوره شاه عباس در یک قطعه شعر به تاریخ سال 1005 ه.ق. ذکر کرده که این سال مقارن ایامی است که خیابان چهارباغ نیز احداث شده است. این پل یکی از شاهکارهای معماری و پل سازی ایران محسوب می شود و از زیبایی و عظمت منحصر به فردی برخودار است.

در دوره صفویان مراسم جشن آبریزان یا آب‌پاشان که از جشن های ارامنه بوده است در کنار این پل صورت می‌‌گرفته است. ارامنه جلفا هم مراسم " خاج شویان " خود را در محدوده همین پل برگزار می‌‌کرده اند.
سی و سه پل دارای یک پیاده رو برای گردش در بالا و یک پیاده رو در پایین است. پیاده روی پائین گذرگاه مسقفی است که میان پایه‌های مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ایجاد شده است.

این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

لازم به توضیح است که خیلی از افراد سی و سه پل را با پل خواجو اشتباه میگیرند و این موضوع حتی در نتیجه جستجوی هرکدام از این دو پل در موتور جستجوی گوگل نیز دیده می شود. بهترین روش برای شناخت این دو پل توجه به تفاوت اصلی آنها می باشد. این تفاوت اصلی بنای اقامتگاه شاه صفوی در میان پل خواجو است که در سی و سه پل وجود ندارد.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
موزه
جاذبه گردشگری
جاذبه تفریحی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه مذهبی
بازار
غذای محلی
سوغاتی
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی