• عمارت خسروآباد

عمارت خسروآباد

  (Mansion khosroabad)   

نوشتن نظر


عمارت 6000 مترمربعی خسرو آباد که مربوط به دوره های زندیه و قاجاریه می باشد، نه تنها زیباترین و با شکوه ترین عمارت کردستان، بلکه بی نظیرترین عمارت غرب ایران است. این عمارت در غرب شهر سنندج و در محله ای که اکنون خسروآباد نام دارد، قرار گرفته و راه دسترسی آن از طریق خیابان های کشاورز، خندق و بلوار شبلی است.

این عمارت در زمان ساخت خارج از شهر سنندج و در انتهای باغی بزرگ که چهار باغ خوانده می شد واقع شده بود که اکنون نیز بخشی از درختان این باغ در اطراف خیابان خندق باقی مانده است.

این عمارت در زمان امان الله خان و به دستور او برای پسرش خسروخان ساخته شده و به همین دلیل به خسروآباد مشهور شد. تاریخ اتمام بنا 1223 ه.ق. است و مؤید آن، کتیبه موجود در بالای سردر عمارت در ضلع شرقی است که در آن به نام بانی، دلیل ساخت و نام گذاری و همچنین تاریخ آن اشاره شده است.

در اصلی عمارت رو به سمت شرق و به طرف چهارباغ (که اکنون مسیر اصلی آن خیابان خندق است) باز می شود و در مقابل آن حوضی قرار دارد که آب آن داخل نهری در میان باغ جریان دارد و زیبایی باغ را دو چندان کرده است.

عمارت شامل بخش های مختلفی است که عبارتند از هشتی و دالان، حیاط اصلی، حیاط اندرونی، حمام، مطبخ و حیاط مقابل آنها، اصطبل، قسمت فوقانی بخش شرقی شامل تالار و اتاق های تو در تو و تالار پذیرایی و راهرو پیرامون این فضاها که به صورت ایوان است و از دو طرف با چشم اندازی زیبا به بیرون عمارت مشرف است و ستون های این بخش که در نهایت استادی گچ بری شده است.

در نهایت هم قصر اصلی که در ضلع غربی واقع شده و ایوانی ستون دار با پله هایی با شیب تند در مقابل آن است، قرار دارد. این بخش نیز شامل کلاه فرنگی، گچ بری های زیبا، اروسی هایی پرکار و اتاق هایی تو در تو است و در مرکز قصر هم که هشت ضلعی است، حوض و آب نمایی بسیار زیبا ساخته شده است.

در وسط حیاط نیز حوض بزرگ و صلیبی شکلی قرار دارد که زیبایی حیاط را مضاعف نموده و در اطراف آن باغچه ها و درخت هایی متنوع قرار دارند.

این بنا در حال حاضر در تملک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و در حال مرمت می باشد.

نمایش بیشتر