• نارین قلعه
  • نارین قلعه

نارین قلعه

  (Narikala Castle)   

نوشتن نظر


نارین قلعه (Narikala Fortress)  که در گرجستان با عنوان ناریکالا (narighala) شناخته می شود در کوه‌های مقدس متاتسمیندا (Mtatsminda) واقع شده که مشرف به تفلیس است.

قلعه معروفی است که در قسمت قدیمی تفلیس واقع شده است و یکی از قدیمی ترین بناهای شهر تفلیس به شمار می رود که مهمترین مرکز پدافندی این شهر بوده است. این قلعه بر فراز تپه ای قرار دارد که بر فراز آن می توان منظره ی زیبایی از تفلیس و رودخانه کورا را مشاهده کرد. مردم شهر آن را قلب و روح شهر نامیده‌اند.

قلعه در قرن چهارم بنا و بعدها توسط مغولان به قلعه کوچک مشهور شد. به مرور زمان توسط فرمانروایانی که بر مسند قدرت می نشستند بخش هایی به آن اضافه شد. البته بنای فعلی قلعه دقیقا همان بنای اولیه نمی باشد و دلیل آن انفجاری است که در سال 1827 میلادی در آن رخ دارد و تقریبا کل فضای داخلی بنا را خراب کرد. بنای فعلی حاصل بازسازی آن در سال 1990 میلادی می باشد. در حیاط پایینی قلعه کلیسای سنت نیکلاس واقع شده است.

برای بازدید از این قلعه باید کفش پیاده‌روی بپوشید و از تپه بالا بروید. گرچه ابتدای مسیر ممکن است کمی برای‌تان سخت باشد، اما چشم‌اندازهای زیبای بالای قله ارزش دیدن را دارد. هنگام بازدید از قلعه فراموش نکنید که سری به کلیسای ارتدکس داخل آن نیز بزنید.

لازم به ذکر است عمارتی دقیقا با همین نام در شهر میبد از استان یزد نیز وجود دارد.

نمایش بیشتر