• زیارتگاه چک چک زرتشتیان
 • زیارتگاه چک چک زرتشتیان
 • زیارتگاه چک چک زرتشتیان
 • زیارتگاه چک چک زرتشتیان

زیارتگاه چک چک زرتشتیان

  استان یزد، ۴۳ کیلومتری شرق اردکان، زیارتگاه چک چک

نوشتن نظر


چک چک زیارتگاه رمزآلود و البته محبوب زرتشیان است که در 42 کیلومتری شرقی شهر اردکان واقع شده است. کف این زیارتگاه که به زیارتگاه پیرسبز نیز شهرت دارد با سنگ مرمر پوشیده شده و از بخشی از سقف آن قطرات آب بر زمین چکه و این احتمال وجود دارد که نام‌گذاری این محل بخاطر این موضوع باشد. چند شعله شمع نیز به‌ طور دائم در زیارتگاه روشن است و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس وجود دارد. همانند بسیاری از زیارتگاه‌های سایر ادیان، تصاویری از بزرگان دین زرتشتی نیز زینت بخش دیوارهای پیرامون مجموعه است.

زیارتگاه چک چک در 24 تا 28 خردادماه (روز اشتاد تا انارام بر اساس تقویم زرتشتی) یکی از مهم ترین آیین های زرتشتی را میزبانی می کند. زرتشتیان در این 5 روز در این مکان گرد هم می آیند تا هم‌کیشان خود را ببینند و از احوالات و مشکلات آنها جویا شوند. آنها در این روزها سرودهای شاد می خوانند و به نیایش و دعا می پردازند. در دعاهای شان از فرد یا افرادی یاد می کنند که برای حفظ شرافت و پاکدامنی خود در برابر دشمن ایستاده و با کمک اهورایی (خداوندی)، اهورا از دست دشمنان به لابه لای کوه ها پناه برده اند.

نمایش بیشتر
 • اطلاعات ضروری

 • همه روزه : 7 صبح الی 7 شب
مکانهای پیشنهادی
جاذبه طبیعت گردی
هتل ها
هتل های سنتی
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  * با توجه به اینکه بازدید از این زیارتگاه نیازمند بالا رفتن از تعدادی پله می باشد، بازدید از آن برای افراد مسن و یا دارای معلولیت توصیه نمی شود.

  * مجموعه چک چک فاقد فروشگاه یا رستوران است و باید مایحتاج خود را پیش از خروج از شهر اردکان تهیه کنید. بر روی فروشگاه های میان راه هم حساب باز نکنید چرا که از اردکان تا چک چک هیچگونه امکانات رفاهی ایجاد نشده است و تنها یک پمپ بنزین در آن حوالی پیدا می شود.

  * وضعیت سرویس بهداشتی مجموعه نسبتا خوب است؛ اما سرویس فرنگی ندارد.

  * آب موجود در زیارتگاه قابل شرب است؛ اما بهتر است که آب بهداشتی به همراه داشته باشید.

  * اتاق هایی برای اسکان وجود دارد که به خیله معروفند و زایران زرتشتی می توانند از آنها استفاده کنند.

  * همانطور که اماکن مقدس سایر ادیان از اهمیت خاصی نزد پیروان آن دین برخوردارند، چک چک نیز در میان زرتشتیان بسیار قداست دارد. پس به هنگام حضور در آن باید حرمت آن را نگاه داشت. به منظور ورود به زیارتگاه باید کفش ها را در بیاورید و در برخی اوقات ممکن است از شما بخواهند که کلاه نیز بر سر بگذارید یا عرق پیشانی خود را خشک کنید. برای جلوگیری از خیس شدن پاها به شما دمپایی سفید رنگی داده می شود که می توانید از آن استفاده کنید.

  * آداب ورود به این مکان مقدس برای خانم ها مانند مساجد مسلمانان است و در شرایط عادت ماهانه نمی توان وارد آن شد.

  * در زمان اجرای مراسم عمومی زرتشتیان در 24 تا 27 خرداد ماه تنها با کارت دعوت می توانید به زیارتگاه بروید و در روز 13به در نیز ورود غیر زرتشتیان به چک چک ممنوع است.