• روستای گرسماسر
  • روستای گرسماسر
  • روستای گرسماسر
  • روستای گرسماسر

روستای گرسماسر

نوشتن نظر


روستای «گرسماسر» از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر، با مختصات جغرافیایی ۵۰  درجه و ۳۵ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴۹ دقیقه عرض شمالی، در ۴۰ کیلومتری  جنوب غربی رامسر قرار دارد. این روستا، از شمال و جنوب به رشته‌کوه البرز،  از شرق به روستای بزشی محله و از غرب به روستای رستم‌سر محدود می‌شود.  روستای گرسماسر از سطح دریا ۲ هزار متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم  کوهستانی، زمستان‌هایی نسبتاً سرد و تابستان‌های معتدل دارد. میانگین  بارندگی سالانه آن ۹۸۳ میلی‌متر گزارش شده است.

روستای کوهپایه‌ای گرسماسر، با بافت مسکونی پراکنده در شیبی ملایم استقرار  یافته است. کوچه‌های پیچ در پیچ روستا و خانه‌های قدیمی آن با سقف‌های  شیروانی و دیوارهای گل‌اندود، جلوهٔ زیبایی از معماری سنتی و ساده روستا را  به نمایش می‌گذارند. خانه‌های قدیمی و سنتی، تحت تأثیر نوع معیشت و فعالیت  خانوارهای کشاورز، دام دار ساخته‌شده‌اند، ولی خانه‌های جدید، بیشتر به  صورت ویلایی است که صاحبان آن‌ها معمولاً در تعطیلات تابستان و ایام فراغت  به روستا مسافرت و در آن اقامت می‌کنند. مصالح به‌کاررفته در بناهای قدیمی  غالباً گل، سنگ، خشت و چوب است، ولی در خانه‌های جدید از آجر، سیمان، سنگ  تزئینی، گچ و آهن استفاده شده است.

معروف‌ترین ارتفاعات روستای گرسماسر، کوه سماموس است که روستای گرسماسر در  دامنه شرقی آن و روستای جواهر ده در ضلع شمالی غربی آن واقع‌شده‌اند.  روستای گرسماسر، یکی از مناسب‌ترین مسیرهای صعود به این قله زیباست و به  همین دلیل، کوهنوردان بسیاری برای صعود به این کوه، به روستای گرسماسر  مراجعه می‌کنند. کوه‌های زین پشت و لپاسر از دیگر ارتفاعات زیبای این منطقه  به شمار می‌روند. از دیگر جلوه‌های طبیعی روستای گرسماسر، می‌توان به  چشمه‌های امیرخانی (با آب معدنی سرد)، راد کنار، رستم‌سر، پولاد، چهار پیچ و  گرسماسر و نیز به تفرجگاه زیبای لپاسر اشاره کرد.

در مسیر عبور از شهر کتالم؛ جاده آسفالت، جنگلی و زیبا وجود دارد که امتداد  آن ما را به بهشتی هدایت می‌کند که شاید به جرئت بتوان گفت که زیباترین و  باشکوه‌ترین ییلاق واقع در رامسر است و نام آن گرسماسر است که قدمتی تاریخی  دارد. گرسماسر در مسیر عبور کوهنوردانی است که جهت استفاده از مناظر طبیعی  و زیبای لپاسر به قله ۳ هزار و ۶۰۰ متری و پر برف سماموس راهی می‌شوند،  قرار داشته و گذرگاهی هموار و مطمئن جهت صعود به آن جا است. قلعه تاریخی  گرسماسر با قدمتی بیش از ده قرن در مجاورت این روستای باصفا قرار داشته و  دلالت بر کهن‌سال بودن منطقه سخت سر می‌نماید.

دسترسی به این روستا از رامسر , از طریق جاده‌ای مناسب امکان‌پذیر است. از  میدان اصلی رامسر، میدان سیمرغ یا شهید خلعتبری که به سمت هریس حرکت کنید،  بعد از هفت کیلومتر به دو راهی می‌رسید که با نصب تابلویی مسیر رسیدن به  گرسماسر را مشخص کرده است. از آنجا تا گرسماسر ۵۵ کیلومتر راه است و مسیر  از جنگل زیبا و بکر دال خانی می‌گذرد.

داشتن سوخت کافی، ماشین مناسب با  ژاپاس اضافی، جعبه کمک های اولیه، لباس گرم حتی در تابستان، کفش مناسب، و  زنجیر چرخ در زمستان به خاطر برف خیز بودن منطقه توصیه می شود.

نمایش بیشتر