• موزه لوور
 • موزه لوور

موزه لوور

  (Musée du Louvre)   
  Musée de Louvre, 36 quai de Louvre, F-75001 Paris, France

نوشتن نظر


بنای اولیه این موزه در سال 1190 و به عنوان قصر پی ریزی شد و محل اقامت یکی از پادشاهان فرانسه بود. در طی قرون مختلف پادشاهان فرانسه بخش هایی به این بنا اضافه کردند تا اینکه در دوران انقلاب کبیر فرانسه در سال 1793 این بنا تبدیل به موزه شد. موزه ای که محل بازدید گردشگران از سراسر دنیا شده و به طور میانگین سالیانه 8 میلیون نفر از آن بازدید می کنند.

محل موزه در شمال رود سن می باشد. این موزه دارای ورودی های مختلف بوده که معروف ترین آن در امتداد خیابان شانزه لیزه می باشد که بصورت هرمی شیشه ای بوده و در زیر آن محل فروش بلیط قرار دارد.

در این موزه بیش از ۳۵ هزار اثر هنری در ۸ بخش نگهداری می شود. از معروف ترین آثار موجود در این موزه می توان به تابلوهای نقاشی "مونالیزا" و "بانوی صخره ها" اثر لئوناردو داوینچی ،‌ لوح حمورابی ، گاو بالدار آشوری ، نقش برجسته ها و ظروف گلی آشوری ، بز بالدار طلایی دوره هخامنشی ، کاتب نشسته ،‌ لوح پیروزی نارام سین و ... اشاره کرد.

نکته جالب در مورد این موزه بخش هنر اسلامی آن است که در سال ۱۹۹۳ توسط ژاک شیراک بنای آن گذاشته شد.

در سال های نخست گشایش؛ موزه لوور تنها به آثار یونان و روم باستان اختصاص داشت و البته تعداد محدودی آثار طلا و نقره دوران ساسانی از جمله جام مشهور خسروپرویز در آن به نمایش درآمده بود.

درواقع، بخش آثار باستانی مشرق زمین در سال 1881 به عنوان بخش جداگانه ای شکل گرفت و این رخداد پس از آن بود که کاوش هایی برای شناسایی تمدن سومر در کشور عراق صورت گرفت و یک زوج فرانسوی به نام مارسل دیولافوا و ژان دیولافوا با سفر به ایران و غارت گنجینه های شهر باستانی شوش، توجه جامعه فرانسه به تمدن های باستانی مشرق زمین به ویژه ایران را جلب کردند.

بنابراین عجیب نیست که در موزه لوور بخشی از مهم ترین آثار دوره هخامنشی و ماقبل آن را ببینیم. از معروف ترین آثار ایرانی که در لوور قابل مشاهده است، می توان به سرستون گاو دوسر کاخ آپادانا و کاشی های لعابدار هخامنشی با نقش سربازان جاویدان اشاره کرد. اما هیچ کدام از این آثار به اندازه آثار عیلامی به دست امده از شوش مانند تندیس ملکه ناییروسا و منشور حمورابی خیره کننده نباشد. بیشتر این آثار شاید در دروه قاجار و با عقد قراردادهای مصیبت بار توسط شاهان این سلسله از کشور خارج شدند اما در عین حالف نمایش آنها در موزه لوور باعث آشنایی گروه بی شماری از مردم جهان با تمدن باستانی ایران شده است.


نمایش بیشتر
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  بازدید از آن می تواند یکی از سخت ترین و خسته کننده ترین کارها باشد. اولا صف طولانی در ورودی این موزه درست به اندازه خود موزه شهرت دارد؛ زیرا روزانه بیش از 15 هزار نفر به دیدار این موزه می روند. خوب است بدانید که موزه لوور غیر از در اصلی، چهار در ورودی دیگر هم دارد. بنابراین قبل از حرکت به سوی این موزه از مسیر درهای دیگر کسب اطلاع  کنید. راه مهم دیگر برای فرار از صف طولانی ورودی، خرید بلیت از پیش است که حدود 9 یورو قیمت دارد وروزهای چهارشنبه و جمعه به 6 یورو می رسد. همچنین بازدید از لوور در برخی روزها مانند روز باستیل یعنی 14 جولای و نخستین یکشنبه هر ماه برای همه رایگان است و طبیعتا در این روزها به شدت شلوغ است.

  اگر هدف اصلی تان از سفر به پاریس بازدید از موزه لوور است و می خواهید بیش از یک روز از سفر را به گشت و گذار در این موزه بگذرانید، می توانید از بلیط های چند روزه استفاده کنید که از لحاظ قیمت به صرفه تر است. این بلیط ها 2 روزه و 4 روزه و 6 روزه می باشد

  در سایت موزه قسمتی وجود دارد که در زمان های مختلف قسمت هایی از موزه را که بنا به هر دلیلی امکان بازدید عموم در آن بازه زمانی را ندارند اعلام می کند. اگر می خواهید حتما از بخشی خاص دیدن کنید، قبل از رفتن به موزه و یا حتی قبل از رفتن به پاریس، بررسی کنید که آیا آن بخش در زمان مورد نظر شما امکان بازدید دارد یا خیر.

  مسیرهای دسترسی

  Metro: Louvre, Palais-Royal-Musee du Louvre;

  Bus: 21, 24, 27, 39, 48, 67, 68, 69, 72, 75, 76, 81, 85, 95.

  تاریخچه موزه لوور به زبان انگلیسی

  فایل PDF معرفی موزه لوور به زبان انگلیسی