• روستای ریاب
  • روستای ریاب
  • روستای ریاب

روستای ریاب

نوشتن نظر


روستای هدف گردشگری ریاب در ۳ کیلومتری غرب گناباد واقع شده و فاصله اندکی  با قنات قصبه گناباد دارد. ریاب از جاده بین روستایی آغاز و به دسترسی‌ها  در پایین‌ترین رده‌ها ختم می‌شوند. معبر اصلی روستا، جهت جنوب‌شرقی به  شمال‌غربی دارد و با دو مسیل با جهت جنوب‌غربی به شمال‌شرقی قطع می‌شود.

به طور کلی اقلیم بومی منطقه به علت واقع شدن در حاشیه کویر و دوری از دریا  از نوع آب و هوای صحرایی و بیابانی گرم و خشک است. از مهم‌ترین ویژگی‌های  اقلیم منطقه پدیده خشکی است. این روستا از نظر پهنه‌بندی اقلیمی، در اقلیم  گرم و خشک قرار دارد.

این روستا دو قلعه تودرتو دارد که هر قلعه دارای برج و بارویی جداگانه است.  درون قلعه میانی مهمان‌خانه بزرگی بوده که سالخوردگان روستا آن را به یاد  دارند. درداخل قلعه دوم خانه‌های متعددی وجود داشته که افراد خارج قلعه  خواروبار و اشیاء قیمتی خود را در آنجا می‌گذاشتند. قلعه اصلی روستا به شکل  مربع بوده و هر ضلع آن صد قدم طول دارد. دیواره‌های قلعه از جنس گل به  همراه سنگ های ریز و درشت است که وجود سنگدانه‌ها قابل تشخیص است. در ۴  گوشه این مربع، ۴ عدد برج برای نگهبانی ساخته شده است. ۲ عدد برج هم در  داخل قلعه ساخته شده بود که وظیفه حفاظت داخلی قلعه را بر عهده داشت. حداقل  ارتفاع این برج‌ها ۱۰ متر بوده است.

نمد مالی یکی از حرفه‌های بومی صنعتگران روستاهای گناباد است. محصولاتی  مانند کلاه نمدی، پالتو نمدی، نمد زیرانداز از جمله فرآورده‌هایی است که  علاوه بر رفع نیازهای روستاییان به گردشگران و مسافران نیز عرضه می‌شود.

این روستا در سال ۱۳۸۷ شمسی در زمره آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در  سال‌های اخیر و با قرار گرفتن در فهرست روستاهای هدف گردشگری، سازمان میراث  فرهنگی نیز اقدام به مرمت بخش‌هایی از این روستای تاریخی کرده است. اداره  میراث فرهنگی معتقد است این روستا با معماری خاص خود قابلیت تبدیل شدن به  یک مجموعه تاریخی گردشگری دارد.

اهالی ریاب از مهمانان و گردشگران روستا با بازی‌های محلی، رقص‌های محلی  به‌ویژه چوب بازی، کشتی سنتی و آوازها و موسیقی محلی (با سازهای نی، دوتار،  سرنا و دهل) استقبال می‌کنند. همچنین در سفره‌های خود با غذاهای محلی  مانند آش، اشکنه، تخم مرغ شیره، گرماست، بلغور، قطاب، جوش پره، کلومپه،  توگی و جنگل و لبنیات محلی پذیرایی می‌کنند.

نمایش بیشتر