ییلاق سوباتان یکی از زیباترین مناطق ییلاقی کشور است که در 22  کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش در استان سرسبز گیلان و 36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش و 21 کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور واقع شده است که از شرق به جنگلهای انبوه تالش (لیسار)، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور ، از شمال به رود خانه خروشان لیسار و  ییلاقات خطبه سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل است.

این  شهرک زیبای ییلاقی محل سکونت صدها خانوار لیساری است که در فصول بهار و تابستان و بخشی از پائیز، در آن مسکن می گزینند. این محل از چشمه های پر  آب و بسیار خنک و هوای عالی برخوردار بوده و دارای زمینهای سرسبز پوشیده از  چمن است. در داخل و اطراف سوباتان گورستان های متعددی از هزاران سال پیش  تاکنون وجود دارد که نشان از تاریخ و تمدن کهن این سرزمین دارد. کشف دو  گور کلان سنگی در قوری دره و محله نومندانیها این ادعا را اثبات می کند.

فراورده های دامی، گیاهان دارویی، علوفه، گندم و جو از محصولات اصلی اهالی سوباتان است. در کنار این موارد عسل سوباتان نیز یکی از معروفترین و لذیذترین عسل های ایران است که از کندوهای واقع شده در منطقه سوباتان تولید می شود.

ویژگی های منحصر بفرد این ییلاق گردشگران زیادی را در فصل تابستان به این محل می کشاند، برای اسکان گردشگران هیچ هتل رسمی ای وجود ندارد و گردشگران در خانه های ساکنان می مانند. این ییلاق  بسیار سنتی است و در داخل آن گاز وجود ندارد و برای تامین برق به جای دکل برق از موتورهای برق استفاده می شود. ساکنان دامدار و عشایر آن در چادر و  خانه های کاهگلی زندگی می کنند و تعدادی از آن ها به شغل مغازه داری روی  آورده اند تا مایحتاج ساکنان و گردشگران را فراهم کنند.

دیدنی های این منطقه شامل چشمه باتمان بلاق، منطقه باستانی غار گنجخانه،  آبشار ورزان، دریاچه نئور، آبشار ماهار، گودال های سنگی، دشت گل های شقایق، دره های سرسبز و زیبا، موزه مردم شناسی عشایر، بازارچه سنتی سوباتان، پارک طبیعی و جنگلی آلچالق، زمین اسب دوانی و … می باشد.

یکی دیگر از زیبائیهای بی بدیل سوباتان تماشای لحظه های طلوع آفتاب روی سطح  دریاست. فاصله مستقیم و هوائی سوباتان با ساحل دریا کمتر از بیست کیلومتر  است، لذا طلوع آفتاب صحنه های بی نظیری را در این منطقه خلق می کند. همه ارتفاعات مشرف به ساحل دریا، خصوصاً ضلع شرقی کوه بیده پشت و یا بالای  سخره غار گنجخانه و ارتفاعات کوه مجمع داش، بهترین شکارگاه این لحظا  زودگذر امّا ماندگار می باشند.

تورهای زیادی در ایران برای بردن علاقمندان به این محل وجود دارد که می توانید با آن ها خود را  به این منطقه بکر ایران برسانید و از طبیعت و چشم اندازهای اطراف آن لذت ببرید.

نمایش بیشتر