بهبهان یکی از قدیمی‏ ترین شهرهای استان خوزستان است که قدمت آن به هزاره دوم پیش از میلاد بر می‏ گردد.

شهرستان بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان قرار گرفته و مرکز آن شهر بهبهان است. شهرت بهبهان به خاطر  لایه های گازی زیر زمینی و مناطق نفت خیز ، زمینهای وسیع کشاورزی و فراورده‌های لبنی مرغوب است. شهرستان بهبهان از طرف شمال و شمال شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد‌ و از جنوب به استان بوشهر محدود می‌شود. همچنین این شهرستان از غرب با شهرستان امیدیه و از جنوب با شهرستان هندیجان همسایه است.

امروزه جمعیت بهبهان را ترکیبی از پارسی‌تبارهای بهبهانی و هم‌چنین قوم لر به علاوه اقلیتی از مهاجرین عرب تشکیل می‌دهند. مردم بهبهان فارسی را به گویش بهبهانی تکلم می‌کنند که گونه‌ای بسیار کهن از سخن گفتن پارسی بوده است. گویش بهبهانی از گویش‌های فارسی رایج در استان خوزستان و از بازماندگان پهلوی پارسیک است. گویش بهبهانی بسیار شبیه به گویش دشتی- تنگستانی است که در شهر بهبهان در جنوب شرق خوزستان به آن گفتگو می‌شود.

یکی از دلایل شهرت بهبان بخاطر دشت های گل نرگس آن است. گل دهی نرگس همه ساله از نیمه دوم سال آغاز و تا پایان بهمن و گاهی نیز نیمه اول اسفند در بهبهان ادامه دارد. در نرگس زارهای بهبهان چهار نوع گل نرگس شناسایی شده که نرگس «شهلا» وسعت بیشتری را در این مناطق به خود اختصاص داده است.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۱۰۷٬۴۱۲ نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • مساحت : 3195 کیلومتر مربع
  • منطقه زمانی : 3.5

ساعت به وقت محلی :

اوقات شرعی   اذان صبح 05:34
اوقات شرعی   طلوع آفتاب 06:58
اوقات شرعی   اذان ظهر 12:04
اوقات شرعی   غروب آفتاب 17:10
اوقات شرعی   اذان مغرب 17:28
مکانهای پیشنهادی
غذای محلی