شهرستان اندیکا یکی از شهرستان‌های استان خوزستان در ایران است. این شهرستان در شمال شرقی استان خوزستان قرار دارد. از شمال غرب به لالی از جانب شمال به دزفول از طرف شمال و شمال شرق به استان چهارمحال و بختیاری از مشرق به ایذه و از جنوب به مسجدسلیمان محدود می‌شود.

مردم شهرستان اندیکا به زبان لری بختیاری تکلم می کنند.

این شهرستان تا سال 1386 بخش بود و از آن سال به بعد شهرستان شد.

مردم اندیکا به لحاظ بافت روستائی و عشایری از آداب و رسوم خاص خود پیروی می کنند. زندگی سنتی آنها بر اساس نظام اجتماعی ایلی و طایفه ای استوار  است و بخاطر بافت طبیعی و جغرافیایی منطقه از شیوه معیشت دامداری و کشاورزی  و کوچ روی تبعیت می کنند.

اندیکا از لحاظ اقلیمی دارای آب و هوائی معتدل و کو هستانی است، بهاری زودرس اما سرسبز و پر طراوت دارد که از اوایل اسفند ماه آغاز  می گردد و از اوایل خرداد ماه هوای بهاری به تدریج جای خود را به گرما می  دهد. به عبارت دیگر تمام نواحی جنوبی این منطقه دارای بهاری دل انگیز و  تابستانی گرم و پائیزی کوتاه و مطبوع و زمستانی معتدل است. مناطق شمالی آن دارای زمستانهای سرد همراه با برف و تابستان ها معتدل می باشد.

اندیکا از مناطق کوهستانی و دنباله کوههای بختیاری محسوب می  شود که شامل مناطق مرتفع، دره های عمیق و دشتهای کوچک است که شیب زمین های آن به سوی جلگه خوزستان کشیده شده است.

برخی از مراکز سیاحتی و آثار باستانی مهم اندیکا عبارت اند از:  شهرک کوشک، سد شهید عباسپور، دریاچه و جزیره سد شهید عباسپور، سد خاکی گدار لندر، دریاچه کمبودرجریک، جلگه گردشگری شیمبار، پل نگین و لوح باستانی شیمبار، آسیاب های آبی عهد باستان درگندیکار شیمبار، کمپ گردشگری درکوه تاراز ، حکاکی سر حوض پایین دشت گل، شیلات رودخانه بزرگ سر  بازاران سوسن سرخاب، شهر باستانی چال شه و حوض دانیال نبی

صنایع دستی و تولیدات آن عبارت اند از: قالی، قالیچه، چوقا، جاجیم، گلیم و سیاه چادر


نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : 0682
  • ساعت تابستانی 
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۸۵۰۰۰ نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • منطقه زمانی : 3.5

ساعت به وقت محلی :

اوقات شرعی   اذان صبح 05:39
اوقات شرعی   طلوع آفتاب 07:05
اوقات شرعی   اذان ظهر 12:07
اوقات شرعی   غروب آفتاب 17:09
اوقات شرعی   اذان مغرب 17:28
مکانهای پیشنهادی
غذای محلی