قبرستان جن در روستای تیس در فاصله ای نزدیک به چابهار قرار دارد. سنگ قبرهای بزرگ و عجیب در این گورستان، محلی‌ها را به این باور رسانده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست. مردم محلی بر این باورند که : این گورها متعلق به جن‌هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ‌ها دفن  کرده‌اند، شب که می‌رسد جن‌ها بر سر گور از دست‌رفتگان خود حاضر و به مویه و  مرثیه‌سرایی مشغول می‌شوند. هر کس که شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد،  مورد نفرین جن‌ها قرار می‌گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز می‌میرد.

این گورستان بر تپه‌ای کم ارتفاع مشرف بر روستای تیس و در پای کوه پیل‌بند  قرار گرفته است. در کنار این گورستان که به قبرستان شماره یک تیس مشهور  است، قبرستان امروزی مردم روستا قرار دارد.

در حال حاضر روستا تا ۱۰۰ متری قبرستان پیش‌روی کرده، امّا در گذشته‌  قبرستان در حاشیه روستا قرار داشته است. قرار گرفتن قبرستان در دامنه کوه‌ و  وحشت مردم از نزدیک شدن به این مکان هنگام غروب و شب یکی از دلایل  نامگذاری این محل بنام قبرستان جن‌هاست. گروه اندکی نیز معتقدند در هنگام  غروب صدای گریه‌ها و مویه‌هایی از این گورستان به گوش می‌رسیده است.

قبرستان شماره ۱ تیس مربوط به سده ۴ هجری قمری تا دوره صفوی است و در ۳۰۰ متری غرب روستای تیس در جنوب قلعه پرتغالی‌ها واقع شده و در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۶ با شماره ۱۹۷۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر