روستایی باستانی با قدمتی حداقل 2500 ساله که در حدود 11 کیلومتری شمال چابهار قرار گرفته است. روستای تیس در گذشته یکی از مهم‌ترین بنادر ایران و مهم‌ترین بندرگاه ناحیه تاریخی مکران بوده است. بازرگانان در آن دوره کالاهای مورد نیاز را از آسیای شرقی و هند از طریق این بندر به دیگر نقاط خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز ارسال می‌کردند.

جدای از ساحل زیبای روستای تیس، معروفترین جاذبه این روستا قبرستان جن ها است. این قبرستان سنگ قبرهای بزرگی دارد. بزرگی این سنگ‌ها بومیان را به این  باور رسانده است که قبرها متعلق به انسان نیستند. حفر قبرها در کنار هم و  روی سطح صخره‌ای بزرگ این باور را تشدید می‌کند. این باور باعث شده است تا  کم‌تر کسی جرات کند شب‌ها به این گورستان پا بگذارد.

از دیگر جاذبه های روستای تیس می توان به کلات، قلعه بلوچ گت، مسجد جامع تیس، مجموعه‌ غارهای طبیعی و مصنوعی بان مسیتی، قلعه پیروز گت، قلعه انوشیروان، قلعه پرتغالی‌ها و بندر صیادی اشاره کرد.

در روستای تیس می‌توانید سوغاتی‌هایی همچون انواع سوزن دوزی، آبزیان  تاکسیدرمی شده، ادویه محلی، حصیر، زیور آلات زنانه و خوراکی‌های محلی را  تهیه کنید. در سفر به این روستا حتما یکی از غذاهای محلی مانند قلیه ماهی،  پکوره، شیلانچ، مربای خرما، حلوای خرما، میگو پلو و سبزی پلو با ماهی را  امتحان کنید.

نمایش بیشتر