• روستای بریس
  • روستای بریس

روستای بریس

نوشتن نظر


بریس یکی  از روستاهای بزرگ چابهار واقع در دهستان "سند میر ثوبان" استان سیستان و بلوچستان است. این روستا در 64 کیلومتری بندر چابهار بعد از روستای رمین یکی از نزدیکترین روستاهای صیادی به این شهر است که در جاده اصلی چابهار و قبل از بندر صیادی پسابندر و خلیج گواتر در کنار دریای زیبای عمان واقع شده است.

بندر بریس سیستان و بلوچستان مکانی است که در آن طبیعت و زندگی را از نزدیک و به همه می تواند در تماس، شکوه ریشه دریایی در رشته آب آبی دریای عمان، ماهیگیری کوچک کوچک و بزرگ، آرامش بی انتها طبیعت بکر که گاه گاهی صدای گاو دریایی آن را شکسته، منظره ای است که هر تماشا را دعوت می کند تا لحظه ای درنگ کند و به پهنه بی کسران دریای چشم باز می شود که هر روز با مهربانی باز می شود خود را به ماهیگیران باز می کند و آنها را با سخاوتمندی روزی می دهد و غروب با سرسبزترین و زیباترین منظره ها بدرقه شان می گیرد.

روستای بریس به غروب آفتاب هایش معروف است و اکثر مسافران چابهار برنامه خود را به نحوی تنظیم می کنند که غروب در این روستا باشند. در هنگام غروب، خورشید پرتوهای سرخش را به روی دریا پهن می کند و رنگ آبی دریا را به رنگ سرخ در می آورد به طوریکه به نظر می رسد خورشید دارد به زیر آب های دریا فرو می رود و غرق می شود. مرغ ها ی دریایی نیز بر فراز آب های نیلگون دریا درمیان تکه ابرهای سرخ شده به پرواز در می آیند و آوای دلنشین مرغان دریایی و طنین دل انگیز آن ها به هر دل بی قراری ارامش می دهد.

در بندربریس همیشه صیادی حرف اول و آخر مردمانش بوده و هست. در بریس صید و صیادی با همت و تلاش‌های بی‌وقفه مردمانش رواج دارد. مردمان بندر بریس  عشقشان دریاست. تماشای قایق‌ها و لنج‌های صیادی برگشته از دریا و صدای شرشر  آب دریا در کنار آوای دل‌انگیز و قهقه مرغان دریایی، نظاره صیادان پرتلاش و  زحمت‌کش برای گردشگران لذت‌بخش است. بریس بندری است  که صیادانش با ساحل و  امواج کوچک و بزرگ و آفتاب سوزان دوستی دیرینه و جدایی‌ناپذیری دارند و  تیره شدن رنگ پوست و زبری پوست دستان آن‌ها، گواه این موضوع است.

از مهم‌ترین قابلیت‌های خدادادی بریس، مناظر بدیع و اسکله منحصربه‌فرد  آن است که می‌تواند نقش بسزایی در جذب گردشگران فرهنگ و طبیعت و گسترش اکوتوریسم و اگروتوریسم (گردشگری روستاهای شگفت) داشته باشد. این امر مهم  منوط به تامین امنیت، تزریق امکانات و بها دادن به تحقیقات و استفاده از  کارشناسان خبره این کار است که خود مقوله دیگری می‌طلبد.

 بندر بریس  با سواحلی آرام و بی‌نظیر ساحلش همیشه آرام است. تماشای ساحل آرام و صدای  برخورد موج بر صخره‌های محکم و استوار آنقدر زیباست که ساعت‌ها هر کس را  مات و مبهوت می‌کند. قدم زدن در ساحل طلایی در وقت غروب دل‌انگیز، هم عشق  است و هم تماشا. بندر بریس با مناظری بکر و خدادادی منتظر نظاره چشمان هر  کسی است که عاشق دریا، سواحل وموج‌های بی‌قرار است.

پیشنهاد ما این است که برنامه بازدید از روستای بریس را با برنامه گردش در خلیج گواتر یکی کنید. یعنی صبح زود از محل اقامت خود خارج شوید و جاده اصلی چابهار و خلیج گواتر را طی کنید. با احتساب دیدنی های مسیر حدود ظهر به خلیج می رسید. دو یا سه ساعت در خلیج باشید و سپس در مسیر برگشت در هنگام غروب به روستای بریس بروید.

نمایش بیشتر