گواتر نام خلیج نسبتاً کوچکی در طول ساحل مکران در دریای عمان میباشد. این خلیج در منتهی الیه جنوب شرقی ایران و منتهی الیه جنوب غربی پاکستان قرار گرفته است برای همین نیمی از این خلیج در ایران و نیمی از آن در کشور پاکستان قرار دارد. از ایران رودخانه باهوکلات و از پاکستان رودخانه نهردشت به این خلیج می ریزند.

در خلیج گواتر شما می توانید قایق اجاره کنید تا در دریای عمان گردش کنید و از جنگل های حرا نیز بازدید کنید. اگر خوش شانس باشید دلفین ها نیز در هنگام قایق سواری به استقبالتان خواهند آمد.

گشت و گذار در این خلیج می تواند حداقل دو الی سه ساعت شما را پر کند.

برای رسیدن به خلیج گواتر بهتر است صبح زود از چابهار حرکت کنید زیرا حدود 100 کیلومتر از چابهار فاصله دارد و در طول مسیر هم جاذبه های دیدنی زیاد است. اگر صبح زود حرکت نکنید در مسیر برگشت به تاریکی می خورید.

در طول مسیر به سمت خیلج گواتر روستای رمین، تالاب لیپار، درختان حور، کوه های مریخی، اسکله بریس، پسابندر جزو دیدنی هایی هستند که در مسیر رفت یا برگشت از گواتر می توانید از آنها بازدید کنید.


نکاتی جالب درباره ساحل گواتر:

در ساحل  گواتر قبرستانی وجود دارد که اهالی روستا آن را قبرستان بهرمن‌ها می‌نامند و  می‌گویند چندصد سال قدمت دارد. این قبرستان از گورهایی سنگی تشکیل شده است  که به موازات ساحل و در یک جهت قرار گرفته‌اند.

در  ساحل گواتر دو قلعه جدا از هم با نام «تلوس» و «بلوس» وجود دارد که امروز  تنها ویرانه‌های آنها مانده است. این قلعه‌ها استراحتگاه ساحلی دو تن از  افرد ثروتمند قوم بلوچ بوده است.

زنان گواتر خانه‌دار هستند و در اوقات فراغت خود حصیربافی می‌کنند.

شغل مردان گواتر صیادی است.

در گواتر تنها یک دبستان کوچک، به نام دبستان «حضرت نوح» وجود دارد.

در این منطقه  اپراتورهای ایرانی تلفن همراه به خوبی اپراتورهای پاکستانی کار نمی‌کنند و  با نزدیک شدن به روستا از طرف اپراتور میزبان پاکستانی پیامک خوشامدگویی  ارسال می‌شود.

در  این روستا تنها یک مغازه وجود دارد که آن هم تمام مایحتاج مردم را تامین  نمی‌کند. اهالی گواتر برای خرید مواد غذایی، پوشاک و... به پاکستان سفر  می‌کنند.

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * از چابهار تا گواتر در مناطق روستایی مغازه برای خرید اقلام خوراکی و آب پیدا می شود ولیکن رستوران و غذاخوری نیست.

    * جاده تا گواتر آسفالته با کیفیت معمولی و دوطرفه است و می بایست در این جاده با احتیاط رانندگی کنید.

    * معمولا گردشگران این مسیر را یک روز گشت می زنند ولیکن به نظر می رسید با پرس و جو امکان اقامت در خانه محلی در بریس و یا نزدیکی گواتر وجود داشته باشد.