• مقبره لنین

مقبره لنین

  (Lenin-mausoleum)   

نوشتن نظر


ولادیمیر ایلیچ لنین ( владимир ильич ленин ) متولد 1870 ، تئوریسین و انقلابی کمونیست روسی و بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود. پس از آنکه وی در سال 1924 در گذشت بدن او را مومیایی کرده و بصورت منجمد نگهداری کردند و اکنون بدن منجمد او  محل بازدید گردشگران مسکو شده است.

بازدید از مقبره لنین همانند مقبره مائو در پکن شرایط خاص خودش را دارد. شما اجازه همراه داشتن هیچگونه وسیله را به داخل مقبره ندارید و قبل از ورود باید تمامی وسایل خود از قبیل کیف و چتر و خوراکی و موبایل و دوربین و ... را تحویل امانات دهید. سپس از مسیری مشخص به سمت جنازه لنین هدایت می شوید. در کنار جنازه زیاد اجازه ایستادند ندارید و باید به مسیر حرکتتان ادامه دهید تا خللی در صفی که در حال حرکت است بوجود نیاید. در طول مسیر باید به طور کامل سکوت را رعایت کنید و به هیچ وجه اجازه بلند صحبت کردن ندارید. مسیر خروج نیز به نحوی برنامه ریزی شده است که از کنار دیوار کرملین و قبر افراد مشهوری مثل برژنف، استالین، دزرژینسکی، جان رید، یوری گاگارین، مارشال ژوکوف و ایگور کورچاتف می گذرد.

فضای مقبره تقریبا تاریک است و فقط جنازه توسط نوری روشن شده است. تا قبل از سال 1991 جنازه لنین در فضای بازی قابل مشاهده بود ولی در آن سال فردی بر روی جنازه اسید پاشید. پس از آن و پس از دو سال مرمت، جنازه را درون حفاظی شیشه ای قرار دادند.

معمولاً هر 18 ماه یک بار برای جلوگیری از تجزیه جسد، جنازه لنین را به منظور انجام عملیات بیوشیمیایی لازم از آرامگاه خارج می کنند.

در سالهای 1953 تا 1961 جنازه استالین نیز در کنار لنین قرار داشت که  سال 1961 از مقبره خارج و در بیرون از مقبره دفن گردید.

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    برای بازدید از این مقبره خودتان را برای ایستادن در یک صف معمولا طولانی آماده کنید.