• موزه تاریخ یهودیان لهستان
 • موزه تاریخ یهودیان لهستان
 • موزه تاریخ یهودیان لهستان
 • موزه تاریخ یهودیان لهستان

موزه تاریخ یهودیان لهستان

  (Museum of Polish Jewish History)   
  Anielewicza 6, 00-157 Warszawa, Poland
  048-22-4710300

نوشتن نظر


پس از جنگ جهانی دوم و اتفاقاتی که برای یهودیان رخ داد، در بسیاری از کشورهای اروپایی موزه ها و یادمان هایی برای یاد آوری این دوره تاریخی ساخته شد، "موزه تاریخ یهودیان لهستان" نیز یکی از این نمونه موزه هاست که در شهر ورشو لهستان ساخته شده است تا یادآور تاریخ پر افت و خیز یهودیان لهستان باشد. نکته ای که شاید اهمیت این موزه را بیشتر کند این است که شهر ورشو از دیرباز میزبان بزرگترین جمعیت یهودیان اروپا بوده است و تاریخ این شهر با یهودیان پیوند خورده است.

برای ساخت این موزه در سال ٢٠٠٥رقابتی بین بزرگترین معماران دنیا  آغاز شد و در نهایت طرح گروه معماری "لادلما و مالماکی" که با همکاری گروه معماری "کوریلویچز" ارائه شده بود به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد و ساخت موزه در مساحت ١٨٣٠٠ متر مربع از سال ٢٠٠٩ شروع شد و در سال ٢٠١٣ به پایان رسید.

موزه تاریخ یهودیان لهستان از نظر طراحی خارجی فرمی مستطیل شکل ساده دارد که نمای آن با استفاده از پنل های مسی و شیشه شکل گرفته است، در طراحی داخلی فضایی پیچیده، پر جنب و جوش و پر از فراز و فرود و مرموز ایجاد شده است که بیانگر سیر تاریخی یهودیان لهستان است و بر خلاف موزه یهود برلین که از خطوط شکسته و خشن برای بیان هولوکاست و حوادث اتفاق افتاده در جنگ جهانی دوم استفاده کرده است، در موزه لهستان شاهد خطوط نرم تری هستیم که به بازه زمانی بزرگتری از تاریخ یهودیان اشاره دارد.

نمایش بیشتر
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  * از موزه تاریخ یهودیان لهستان می توانید در روزهای شنبه و یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا 8 شب و در دیگر روزها از  ساعت 10 صبح تا 6 عصر می بازدید کنید. موزه در روزهای سه شنبه نیز  تعطیل است.

  * اگر روز سه شنبه که موزه تعطیل است به یکی از روزهای 15 آگوست یا 26 دسامبر تقارن داشته باشد، موزه از ساعت 10 صبح تا 6 عصر باز خواهد بود.

  * آخرین زمانیکه اجازه ورود به موزه داده می شود، 2 ساعت قبل از پایان زمان بازدید است.