• بنای یادبود قهرمانان گتو
  • بنای یادبود قهرمانان گتو
  • بنای یادبود قهرمانان گتو

بنای یادبود قهرمانان گتو

  (Monument to the Ghetto Heroes)   
  Zamenhofa, 00-001 Warszawa, Poland

نوشتن نظر


در معنی لغوی به منطقه ای از هر شهر که ساکنان آن غالباً از یک قوم یا از یک مذهب باشند گِتو می گویند اما امروزه در کل به مناطق فقیر شهری که بیشتر، مهاجران یا اقلیت‌ها در آن ساکنند گتو گفته می‌شود. برخی اوقات این گتوها به صورت اجباری ایجاد می شود. یکی از معروفترین و بزرگترین گتوهای اجباری اروپا، گتوی ورشو بود که تحت اشغال نازی ها در زمان جنگ جهانی دوم ایجاد شد. این گتو در پایتخت لهستان در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۴۰ ساخته شد. در این گتو حدود نیم میلیون لهستانی جان خود را از دست دادند و یا به قتل رسیدند. گتوی ورشو در حدود سالهای 1944 با قیام ورشو و اتفاقات پس از آن عملا از بین رفت.

در سال 1946 توسط دولت لهستان اولین نماد برای قربانیان گتو در محل گتو ساخته شد که دایره ای بر روی زمین بود ولی 2 سال بعد و در سال 1948 مجسمه یادبود جدیدی برای قهرمانان گتو ساخته شد که به صورت دیواری با ارتفاع 11 متر بود که بر روی آن تصاویری از مردان و زنان و کودکان ساخته شده است.

در قسمت شرقی این بنا نیز می توان تصاویری از شکنجه زنان و مردان یهودی به دست ستمگران نازی را مشاهده کرد.

در مقابل این بنا نیز در سال 2013 موزه تاریخ یهودیان لهستان ساخته شده است.

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * شما می توانید در تمام ساعات شبانه روز از این بنای یادبود بازدید نمایید ولی برای از موزه تاریخ یهودیان لهستان که در رو به روی این بنای یادبود قرار دارد در روزهای شنبه و یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا 8 شب و در دیگر روزها از ساعت 10 صبح تا 6 عصر می توانید بازدید کنید. موزه در روزهای سه شنبه نیز تعطیل است.