• چشمه های آبگرم دهلران
  • چشمه های آبگرم دهلران

چشمه های آبگرم دهلران

نوشتن نظر


چشمه‌های آبگرم درمانی و گوگردی دهلران در فاصله ۳ کیلومتری از شهر دهلران در دامنه کوه سیاه کوه و نزدیک به غارخفاش قرار دارد.

این چشمه آبگرم با دمای حدود ۵۰ درجه سانتیگراد دارای چشمه‌های بهداشتی آبگرم و استخرهای لجن درمانی بوده که از اهمیت درمانی خاصی برخوردار است. آب این چشمه‌ها در طول روز با توجه به انعکاس نور خورشیدبه صورت هفت رنگ خود را نشان می‌دهد. از خواص درمانی این چشمه برای رماتیسم ، حساسیت، دمل، زخم‌هاو همچنین شکستگی استخوان و کوفتگی بسیار موثر است. اما کسانی که دچار ناراحتی‌های قلبی هستند به علت گوگرد زیاد در منطقه بایداز چشمه استفاده نکنند. هم اکنون شهرداری تاسیساتی در آنجا احداث نموده است که به خصوص در ایام بهار و زمستان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این چشمه‌های آبگرم به صورت رودخانه در پایین دشت سرد شده و به نام سرگرو یاسرگراب برای مصارف کشاورزی و گوسفندان استفاده می‌شود  و حتی این تغییر رنگ روزانه آب گرم به صورت یک ضرب‌المثل محلی درآمده که میگویندافرادی که دارای ماهیت نیستند مانند آب گرم دهلران هستی که روزانه به چند رنگ تغییر می کند هنوز بررسی علمی و فراگیری درباره آن انجام نشده وهم اکنون حمامی ازسوی شهرداری دهلران احداث گردیده ولی با توجه به اینکه با روش‌های علمی انجام نگردیده درحال فرسوده شدن به علت گوگرد زیاد است.

بیشتر اوقات به ویژه در هوای معتدل بوی گوگردی این چشمه‌ها فضای شهر را دربرمی‌گیرد و جریان این آب در جنوب غربی دهلران منطقه شوره زاری را به وجود آورده که پوشیده از گیاهان گز است. این منطقه درسایت گردشگری شهرستان دهلران قرار دارد، حتی گل‌ها و گیاهان منطقه درسایت مربوطه از شهرستان دهلران تا اطراف چشمه‌های آبگرم از اهمیت خاصی با توجه به وجود آبگرم برخوردار است. این چشمه‌ها دارای آبی است که با خواص گوگردی از دل زمین می‌جوشدو درمسیر رودخانه نیز آب معدنی جریان دارد.

سالانه خصوصاً در ایام نوروز و زمستان هزاران نفر از اطراف واکناف و شهرستان‌ها و استان‌های هم‌جوار منطقه را مورد بازدید قرار می‌دهند. در چند سال گذشته هم با تجهیز آن و سرو سامان گرفتن این آبگرم در جذب گردشگر هرچند اندک اقداماتی مثبت انجام گرفته است. نیاز است دولت به کمک سرمای هگذاران خصوصی و مشتاق و در جهت ایجادتاسیسات و امکانات رفاهی و تفریحی جهت جذب گردشگر خارجی و داخلی و نزدیکی به کشور عراق از آن استفاده مناسب شود.


نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    فاصله دهلران در استان ایلام تا تهران در استان تهران حدود ۷۹۱ کیلومتر است که طی این مسیر حدود ۹ ساعت و ۳۲ دقیقه طول می‌کشد. در این سفر ساده‌ترین مسیر آن است که مسیر تهران به اراک را در پیش گرفته و سپس راهی خرم آباد و دزفول شوید. پس از آن خود را به شهر دهلران در جنوب استان ایلام رسانده و با طی مسیری کوتاه به آبگرم دهلران خواهید رسید.