• غار خفاش
  • غار خفاش
  • غار خفاش
  • غار خفاش

غار خفاش

نوشتن نظر


غار خفاش از غارهای استان ایلام است و در نزدیکی شهرستان دهلران قرار دارد. طول این غار ۲۵۵ متر، عرض آن ۳۰ متر و ارتفاع آن ۵۰ متر بوده و به علت زندگی هزاران خفاش در آن به غار خفاش معروف شده است. این غار در سه کیلومتری شمال شرقی دهلران در دامنه کوهی مشرف به دره‌شهر و چشمه‌های آب‌گرم دهلران قرا دارد.

ده‌ها گونه از خفاش دمدار و خفاش بال پهن درون غار زندگی می‌کنند. فراوانی خفاش در این غار فرصت خوبی را برای محققان فراهم کرده است تا در مورد این پستاندار تحقیق و مطالعه کنند.

درون این غار استالاکتیتها و استالاگمیت های فراوان و دهلیزهای وسیعی وجود دارند که عمق تعدادی از آنها به ۴۰۰ متر هم می‌رسد.

غار خفاش در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان ایلام مسئول مراقبت و حفاظت آن است.

تنها غار "خفاش" کشور در ایلام

غار خفاش واقع در شهرستان دهلران تنها غار خفاش کشور است که متاسفانه در کشور ناشناخته مانده است.

دهلیزهای وسیعی در این غار وجود دارد که عمق بعضی از قسمتهای آن به 400 مترمی رسد و این غار به علت زندگی خفاش ها در داخل آن (حدود 20 هزار خفاش)، به غار خفاش معروف شده است.

خفاشهای آن از نوع دم دار و بزرگ هستند. غار خفاش دهلران یکی ازغارهای تاریخی عصر غارنشینی است که بعدها به زیستگاه خفاش ها تبدیل شده است.

موضوع مورد توجه این غار وجود توده عظیم و ضخیم فضله خفاش در کف غار است که طی هزاران سال پدید آمده است و کشاورزان از آن برای تقویت زمینهای زراعی استفاده می کنند. غار خفاش در فهرست آثار ملی ثبت شده و مورد حفاظت و مراقبت است.


نمایش بیشتر