سیرجان شهری در جنوب غربی استان کرمان و مرکز شهرستان سیرجاناست. این شهر در ۹۶۰ کیلومتری تهران و ۱۷۵ کیلومتری کرمان قرار دارد و با توجه به قرارگرفتن در تقاطع محورهای مواصلاتی یزد-بندرعباس و کرمان -شیراز از دیرباز مورد توجه بوده‌است. جمعیت شهرسیرجان بر پایه سرشماری سال ۹۰ برابر ۱۸۵٬۶۲۳نفر بوده‌است. و از لحاظ جمعیت شهری دومین شهر استان کرمان است. شهر سیرجان به دو منطقهٔ شهرداری تقسیم شده‌است. سیرجان یکی از شهرهای صنعتی و اقتصادی کشور به شمار می رود و منطقه ویژه اقتصادی محسوب می شود.شهرسیرجان سرانه فضای سبز خوبی دارد و این شهر نسبت به شهرهای نیمه کویری دیگر ایران معتدل تر و ملایم تر است.

قدیمی‌ترین سند تاریخی دربارهٔ سیرجان این نوشتهٔ ابن اثیر است: «گشتاسب یکی از پادشاهان قدیم ایران بود و دین سلیمان را داشت، دین زرتشت را پذیرفت و در کوهستانی که تمبور نام داشت جای گرفت و در حالت تقیه به عبادت مشغول شد». به عقیده استاد باستانی پاریزی، کوه تمبورهمان است که در مشرق سیرجان و حدود چهار گنبد قرار گرفته و به همین نام مشهور است.

آب و هوای سیرجان در زمستان‌ها سرد، در تابستان‌ها و بهار نسبتاً معتدل است. رطوبت متوسط آن ۳۶٪ و متوسط بارندگی سالانه ۱۶۰ میلیمتر است. یکی از مرتفع‌ترین دشت‌های داخلی ایران به نام دشت ابراهیم‌آباد در جنوب شرقی سیرجان قرار گرفته و حداقل ۱۷۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کویر نمک سیرجان در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب شهر سیرجان واقع در استان کرمان می‌باشد. طول این کویر در حدود ۵۰ کیلومتر و عرض آن در قسمت میانی برابر با ۲۰ کیلومتر می‌باشد که هر چه در جهت شمال یا جنوب آن حرکت کنید از عرض آن کاسته می‌شود. موقعیت ژئولوژیکیسم زمین‌شناسی سیرجان در کشور بی نظیر است.

این شهر به دلیل قدمتی که دارد، مجموعه و موزه‌ای است آزادوار مختلف تاریخ ایران که هنوز در بناهای این شهر انعکاس دارد. معماری سیرجان صاحب یکی از بی نظیرترین نوع بادگیرهای ایرانی به نامبادگیر چپقی است.


نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : ۰۳۴
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۱۸۵٬۶۲۳ نفر