• برج سیدنی

برج سیدنی

  (sydney tower eye)   

نوشتن نظر


برج سیدنی که به آن AMP نیز گفته می‌شود، یکی از بلندترین برجهای جهان و دومین برج مرتفع استرالیا می‌باشد. اولین برج بلند استرالیا برج Q۱ می باشد که در «Gold Coast» واقع شده است. این برج همچنین دومین برج مرتفع در نیمکره جنوبی زمین به حساب می‌آید. اولین و بلندترین برج نیمکره جنوبی Sky Tower است که در نیوزلند قرار دارد.

ارتفاع برج سیدنی ۳۰۵ متر می‌باشد و در ناحیه تجاری سیدنی واقع در خیابان Market شماره ۱۰۰ بین خیابانهای Pitt و Castlereagh قرار گرفته‌است. از طریق مرکز خرید خیابان Pitt می‌توان به ورودی این برج نیز دسترسی داشت.

ساخت این برج از سال 1975 میلادی شروع شد و برج سپتامبر 1981 رسما افتتاح شد.

سه قسمت مختلف در این برج وجود دارد که قابل استفاده برای عموم است. یکی از قسمتها در ارتفاع ۲۵۰ متری سطح زمین قرار گرفته‌است که مهمانان با زاویه دید ۳۶۰ درجه می‌توانند سطح شهر سیدنی را بنگرند.

در این طبقه فروشگاه عرضه سوغات و دستگاه اندازه گیری باد (باد سنج) را می‌توان مشاهده نمود. در ارتفاع ۲۶۸ متری برج نیز می‌توان به یک فضای باز دسترسی داشت که از آن طریق پایین برج قابل مشاهده‌است. بازدید از این طبقه نیازمند به دریافت وقت قبلی می‌باشد.

یک رستوران گردان بهمراه بوفه نیز در بالای برج قرار دارد. این رستوران دارای گنجایش ۲۲۰ نفر بوده و سالانه پذیرای ۸۵ هزار مهمان می‌باشد. از این تعداد بازدید کننده ۵۰ هزار نفر مهمان بین‌المللی بویژه از کشورهای آسیایی می‌باشند.

ظرفیت این برج ۹۶۰ نفر می‌باشد. بازدید کنندگان برج حدود ۴۰ ثانیه از طریق سه آسانسور می‌توانند به بالای برج برسند.این برج سالانه شاهد چندین مراسم آتش بازی رنگارنگ بویژه در جشنهای ملی و سال نو استرالیا می باشد.

همه ساله مسابقه دو نیز در این برج به برگزار می شود و شرکت کنندگان در این مسابقه می‌بایستی از ۱۵۰۴ پله و در کوتاهترین زمان خود را به بالای برج برسانند. هزینه جمع آوری شده به انجمن حمایت از بیماران سرطانی منتقل می‌گردد.

نمایش بیشتر