• کلیسای جامع

کلیسای جامع

  (Cathedral of Brasília)   

نوشتن نظر


کلیسای جامع برازیلیا (Cathedral of Brasília) در سال ۱۹۵۸ در پایتخت جدید برزیل در برازیلیا طراحی شد. طراحی این کلیسا را اسکار نیمایر انجام داده است.این کلیسا مدرن امروزی از ۱۶ ستون بتنی با وزن ۹۰ تن ساخته شده است.بیرون کلیسا شبیه طرح مدور و ساختار آجدار است.این ستون ها با داشتن بخش هذلولی و با وزن ۹۰ تن ، بیانگر دو دست در حال حرکت به سمت بالا به سوی بهشت است. در طراحی این بنا از کلیسای متروپولیتن لیورپول الهام گرفته شده است. این نوع طراحی اجازه می دهد تا نور داخل بنا به راحتی تامین شود.در سال ۱۹۷۰ ساخت کلیسا به پایان رسید.

در محوطه بیرونی کلیسا چهار مجسمه برنزی با ارتفاع 3 متر قرار دارد که سمبلی از مبلغان انجیلی است. این مجسمه ها با کمک مجسمه ساز دانته کروچه، در سال 1968 ساخته شده اند.

در داخل شبستان، سه مجسمه از فرشتگان قرار دارد که توسط کابل های فولادی به سقف متصل شده و در هوا معلقند. کوچکترین فرشته حدود 2.22 متر طول و 100 کیلوگرم وزن دارد. فرشته متوسط 3،40 متر طول 200 کیلوگرم وزن دارد و بالاخره بزرگترین فرشته 4،25 متر طول و 300 کیلوگرم وزن دارد. این مجسمه ها در سال 1970 ساخته شده اند.

در کلیسای جامع برازیلیا بخش هائی که نور را از خود عبور می دهند از شیشه های دو لایه تشکیل شده اند و درست به اندازه ای نور از خود عبور می دهند که در داخل کلیسا محیطی با نور و گرمایی دلپذیر به وجود آید.کف کلیسا حدود ۴ متر زیر زمین قرار دارد و به این دلیل دیدن اطراف کلیسا امکان پذیر نیست. اما از طریق شیشه پنجره ها که سطحی ناصاف و غیر صیقلی دارند  می توان شکل تقریبی آسمان خراشهایی را که با فاصله نسبتاً زیاد از کلیسا قراردارند را تشخیص داد.

این کلیسا که در منطقه مرکزی برازیلیا قرار دارد با حدود یک میلیون بازدید کننده در سال به عنوان یکی از مهمترین مکان های توریستی شهر برازیلیا شناخته می شود.

نمایش بیشتر