جزیره آشوراده در غرب بندر ترکمن، بزرگ‌ترین جزیره ایرانی در دریای مازندران است که در شبه‌جزیره میانکاله واقع‌شده است و 40 درصد خاویار ایران از سواحل این جزیره صید می شود. آشوراده در گذشته از سه جزیره تقریبا به‌هم‌ پیوسته تشکیل می‌شده که دو جزیره کوچک و انتهایی آن در طول قرن‌ها به زیر آب رفته‌اند و حالا آشوراده نیز به همان دلیل متروک و نیمه مغروق مانده است.

این جزیره آب و هوایی معتدل دارد و هرچند امروزه به جز کارمندان شیلات سکنه دیگری در آن حضور ندارد اما هنوز هم ارزش بازدید دارد. پوشش گیاهی جزیره شامل درختان انار و بوته‌های تمشک است. همچنین حیواناتی مانند قرقاول، خرگوش، شغال، روباه، پرندگان دریای و ماهی و حیوانات دیگر، زیستگاه جانوری جزیره را تشکیل می‌دهند.

این جزیره تا پایان جنگ جهانی دوم در اختیار روس‌ها بوده و روس‌ها در این جزیره چندین بیمارستان، ساختمان مسکونی، قلعه و یک کلیسای چوبی ساختند. اکنون از کلیسای چوبی اثری در دست نیست، اما یک قلعه مثلثی در شمال این جزیره پابرجا مانده است که به‌ عنوان یادگاری از اشغال روس‌ها به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.

برای رفتن به این جزیره می توانید با قایق موتوری از بندر ترکمن و در زمانی کمتر از ده دقیقه به این جزیره برسید.

نمایش بیشتر
مکانهای مشابه
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * مهمترین جاذبه آشوراده، پرنده نگری است. پس اگر به این موضوع علاقه دارید، جزیره آشوراده را حتما در برنامه سفری خود قرار دهید و حتما دوربین مناسب همراه داشته باشید.

    * در جزیره آشوراده دنبال جاذبه گردشگری خاصی نباشید. جاذبه اصلی این جزیره طبیعت آن و قایق سواری از اسکله بندر ترکمن تا آنجا می باشد.

    * در جزیره فقط یک رستوران وجود دارد که تقریبا مقصد نهایی اکثر بازدید کنندگان این جزیره است.