بندر اَنزَلی یکی از مهمترین شهرهای گردش پذیر (توریستی)،از مراکز مهم اقتصادی و یکی از قطب‌های ورزشی در ایراناست، و بخش مرکزیشهرستان انزلی محسوب می‌شود. این شهر دارای اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای خزر (کاسپین) است و در استانگیلان واقع شده است. 

شهر انزلی پس از مرکز استان (رشت)، دومین شهر پر جمعیت استان گیلان بوده و یکی از متراکم‌ترین شهرهای ایران از لحاظ تراکم جمعیت محسوب می‌شود.

 از این شهر با نام انزلی بارها در تاریخ یاد شده است و طی قرون متمادی راه مهم ارتباط اقتصادی، تمدن مشرق و مغرب محسوب می‌شده‌است. انزلی از شهرهای باستانی ایران کهن می‌باشد. مردم انزلی از تیره کادوسیان، بر اثر روابط خوب با پارسیان و همکاری ایشان با کورش هخامنشی در لشکر کشی‌های وی نام محل خود را از روی سرزمین (انزان)، (انشان پارس) انتخاب کرده و یونانی‌ها نیز به آن (انزلوی) می‌گفتند. این واژه به زبان پهلوی (انزلگ) و به عربی (انزلج) شده است.

خلیج انزلی محلی امن برای پهلو گرفتن کشتی‌های بزرگ تجاری و ماهی گیری بوده است. این شهر طبق آمار پر باران‌ترین شهر ایران است و در یکی از سروده‌های حسن خوشدل برای تیم ملوان این تیم ملوان شهر باران شناخته شده بود.شهر انزلی دارای آب و هوای معتدل مرطوب است و میزان بارندگی آن بسیار بالاست به طوریکه سالانه متوسط ۱۸۹۲ میلی‌متر بارندگی در این شهر گزارش می‌شود، میزانرطوبت نسبی در این منطقه درسال بین ۷۱ تا ۹۷ درصد در نوسان است.

شهر انزلی در غرب استان گیلان قرار داشته و به واسطه سواحل خزر و تالاب بین‌المللی بندر انزلی از چند جزیره و شبه جزیره تشکیل شده است که به واسطه پل به هم مرتبط هستند. نام انزلی به پیشینه تاریخی اش در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده است و به لحاظ وجود گمرک و ارتباط تجاری از زمان‌های دور نزد تجار ایرانی و خارجی به دروازه اروپا شهرت یافته بود و اهالی این شهر به واسطه بندری بودن، بسیار زودتر از سایر نقاط ایران با دستاوردهای غرب آشنا شدند.

سوغات بندر انزلی : انواع ماهیان خزری عمده‌ترین سوغات خوراکی این شهرستان است ولی انواع سبزیجات محلی، زیتون، سیر و ترشیجات محلی نیز برای عرضه به مسافران وجود دارد. بندر انزلی مرکز تولید بسیاری از صنایع دستی چوبین و همچنین صنایع مروار بافی است. بازار ماهی و بازار محلی شنبه بازار فرصتی برای خرید سوغات و یا تهیه خوراکی‌های محلی برای ایام اقامت در این شهر ساحلی است. از شیرینی‌ها می‌توان به حلوا عسلی، کاکا، نباتی و… اشاره کرد.

جاذبه ها: از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این بندر، می‌شه به تالاب بین المللی انزلی، که از بزرگترین و جالب ترین زیست‌گاه های طبیعی جانورانه، پل غازیان، که در زمان خودش از پیشرفته ترین پل های متحرک جهان بوده، مناره انزلی یا همون برج ساعت، که یه جورایی نماد شهر انزلی به حساب میاد، پیست کارتینگ فرمولا، که یه پیست پر پیچ و خم، با هیجان زیاده، کشتی تفریخحی میرزاکوچک خوان، کاخ موزه شاه، کاخ میان پشته و بلوار ساحلی انزلی اشاره کرد.

نمایش بیشتر
 • اطلاعات عمومی

 • پیش شماره تلفن : ۰۱۳
 • اطلاعات مردم شناسی

 • جمعیت : حدود ۱۴۶٬۶۶۴ نفر
 • اطلاعات جغرافیایی

 • همسایگان : بندرانزلی از شمال به دریای خزر از جنوب به شهرستان صومعه سرا از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل می‌باشد.
مکانهای پیشنهادی
غذای محلی
سوغاتی
مناسبت ها
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  بعد از تماشای این بندر زیبا و تاریخی، تماشای شهر های رشت، ماسال، اسالم، تالش و لاهیجان  می‌تونه براتون لذت بخش باشه.

  فاصله بندرانزلی تا تهران 366 کیلومتر

  فاصله بندرانزلی تا مشهد 1,257 کیلومتر

  فاصله بندرانزلی تا تبریز 385 کیلومتر

  فاصله بندرانزلی تا اصفهان 681 کیلومتر

  فاصله بندرانزلی تا شیراز 1,164 کیلومتر

  فاصله بندرانزلی تا بندرعباس 1,672 کیلومتر

  فاصله بندرانزلی تا اهواز 1,016 کیلومتر

  فاصله بندرانزلی تا زاهدان 1,840 کیلومتر


 • اطلاعات تکمیلی

 • بهترین زمان سفر :

  این شهر هم مثل بقیه شهرهای شمالی ایران تو همه فصل ها قشنگ و دیدنی، ولی از نظر آب و هوا و سرسبزی طبیعت، بهار زیباترین فصل سفر می تونه باشه.