• موزه ملی باردو

موزه ملی باردو

  (Bardo National Museum)   

نوشتن نظر


موزه باردو بزرگترین موزه کشور تونس است که قدمت آن به سال 1888 میلادی بر می گردد و بخش عظیمی از تاریخ تونس (ز ماقبل تاریخ تا عصر معاصر) در این موزه قابل مشاهده می باشد. این موزه یکی از بزرگترین موزه های موزائیک در دنیا می باشد.

ترتیب قرار گرفتن دوره های تاریخی این موزه عبارتند از:

1.دوره قبل از تاریخ  2.دوره پونیک  3. دوره روم 4. دوره مسیحیت اولیه  5. وندالها 6.بیزانسها و دوره اسلامی

در موزه باردو موزائیکهائی مربوط به دوره های مختلف تاریخی مانند دوره های پونیکی اولیه مسیحیت و دوره اسلامی و غیره وجود دارد. معماری موزه باردو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا هر قسمت از این موزه از معماریهای مختلفی ایجاد شده است، مانند سقف بنا, اطاق ویرجیل ,بخش عثمانی و غیره .این موزه در گذشته کاخ و محل زندگی پادشاهان حفیصی در قرن ۱۳ هجری بوده است که  به صورت موزه تغییر کاربری داده شده است.

دوره قبل از تاریخ
این قسمت که توده های سنگی را شامل می شود به حدود۰۰۰/۴۰ سال قبل محدود می گردد که در ناحیه گفساپیدا شده اند و زندگی انسانهای اولیه و فرهنگ و آداب و رسوم آنها را نشان می دهد.

دوره پونیک
در این قسمت افسانه های رومی و نام آشنا شروع می شود مانند: الیسا , آمیکار, هانیبال و فیلهایش و کارتاژ زیبا که تخریب شد و بر روی آن نمک پاشیده شد. در این قسمت اطاقهایی که نام گذاری شده اند به نام دوره پونیک و شامل مجموعه های وسیعی از مجسمه های عالی، گلدانها، ماسکهای مردگان و طلسمهایی که به دیوارها نصب شده اند دیده می شود که تمامی آنها تحسین برانگیز است و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در اطاق توپتسجایگاه مقدس بال آمون و تانیت است که این جایگاهها از ستونهای سنگی و گلدانهای منقش که خاکستر قربانیان خدایان را در آنها قرار میدادند وجود دارد و به نمایش گذاشته شده است.

دوره رومی
حضور رومیها درکشورتونس باعث شد تا نمایش هزاران هزار مدل از انواع موزائیک ها به وجود آید که این شامل درودیوار موزه باردو می شود.این موزاییکها از نقاط مختلف کشور تونس جمع آوری گردیده و باعث ارزشمند شدن این موزه به عنوان یکی از موزه های معتبر در زمینه موزائیک گردیده است.

دوره مسیحی

بخش مسیحی موزه باردو که در کاشیهای قرن سوم خودنمائی می کند از کتاب مقدس بهره جسته است وشامل سمبلهایی از عهد جدید میباشد.همچنین در این بخش بیشتر موزائیکها و مجسمه ها از شهر کارتاژ هستند, کلیساهای بزرگ و کوچک تونس با این موزائیکهای زیبا تزئین شده اند. مهم ترین اثر ارزشمند دوره مسیحیت حوض غسل تعمید است.

دوره بیزانسها و اسلام

بخش دیگری از موزه باردو مربوط به دوره بیزانس ها و اسلام است که نتیجه حضور مسلمانان و حکومتهای اسلامی در این سرزمین می باشد.در این بخش آثار بسیار جالبی از هنرهای زیبای اسلامی شامل گچ بریها، مقرنس کاریها و سایر هنرهای زیبای اسلامی به چشم می خورد.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • From 01/05 to 30/09 : From 9:00 to 17:00
  • From 01/10 to 30/04 : From 9:30 to 16:30