• خیابان حبیب بورقیبه

خیابان حبیب بورقیبه

  (Avenue Habib Bourguiba)   

نوشتن نظر


خیابان حبیب بورقیبه شهر تونس که آن را با خیابان شانزه لیزه پاریس مقایسه می کنند و نام شانزه لیزه تونس را به آن داده اند و حتی سفارت فرانسه نیز در آن قرار دارد، از میدان ساعت شروع می شود و به بازار سنتی ختم می شود.

از معروف ترین بناهای این خیابان می توان بازارسنتی، باب البحر یا همان دروازه دریا ، کلیسای ونسان، تئاتر شهر، هتل الهنا، مجسمه ابن خلدون و میدان ساعت را نام برد. این خیابان همچنین بهشت عاشقان خرید شناخته می شود و علاوه بر بازار سنتی که در انتهای آن قرار دارد، چندین بوتیک برند و پاساژ خرید نیز در آن وجود دارد که معروف ترین آنها belmeriom (بلمریوم) می باشد.

برنامه پیشنهادی یک گردش چند ساعته در خیابان حبیب بورقیه از سمت بازار سنتی به طرف میدان ساعت :

1- از دروازه دریا وارد می شویم،نگاهی به دورتا دور این بنا می اندازیم، یک دروازه تاریخی که در زمان های قبل چون نزدیک دریا بوده است دروازه ی دریا نامیده شده است.

2- در اطراف این بنا گردشگران عکاسی می کنند و بعد از آن وارد بازار سنتی می شوند، ولی من فعلا قصد ندارم شما را به بازار ببرم!

3-در دو طرف این بنا، پیاده رویی عریض با ستون های قوسی شکل بنا شده است و فضای زیبایی را برای کافه دارها و رستوران های این قسمت به وجود آورده است.

4- در پشت این دروازه یک فواره کوچک وجود دارد.

5-آرام آرام از دروازه ی دریا فاصله می گیریم و به سمت میدان ساعت که از دور معلوم است حرکت می کنیم ، کلیسای ونسان با دو مناره و مجسمه ی مسیح در وسط، توجه شما را جلب می کند. قبل از ورود به کلیسا عکسی با مجسمه ابن خلدون که روبروی کلیسا قرار دارد، بگیرید.

6- اگر در کلیسا مراسم و یا روزهای انجام اعمال مسیحیان باشد،درب کلیسا باز است و به راحتی می توانید داخل آن شوید فقط فراموش نکنید که حتما سکوت را رعایت کنید و به مکان احترام بگذارید ، لباس مناسب به تن داشته باشید و موبایلتان در حالت بی صدا باشد وگرنه با تذکر جدی نگهبانان مواجه می شوید!

7- وارد که می شوید با دقت به فضای کلیسا نگاه کنید، در ورودی قبر متصدیان و قدیسانی که در این جا کار کردند وجود دارد، در روبرو تعدادی بسیار زیادی نیمکت و دقیقا رو بروی نیمکت ها جایگاه اسقف است.

8- در گوشه ای دیگر جای روشن کردن شمع و صندوق کمک به کلیسا و در سمت های دیگر جایگاه اعراف و توبه است.

9- در همین حال قدیس هایی را می بینید که با لباس آبی و شال سپید در حال کار و نظافت کلیسا هستند و صدای موسیقی کلیسا به گوش می رسد که همانند جمع خوانی است.

10- در دور تا دور ، مجسمه ها و نقاشی های بسیار نفیسی می بینید که تمثال حضرت مسیح (ع) و حضرت مریم (س) و دیگر حواریون می باشند.

11- طراحی ها ، نقش ها ، سقف و ... هیچ چیز را برای دیدن و لذت بردن از هنر از دست ندهید و حتما یادتان باشد که با دوربین خوب و فلش دار وارد شوید چون نور کلیسا ونسان کم است.

12- از کلیسا رد می شویم به راهتان به سمت میدان ساعت ادامه می دهید، در سمت چپ خیابان ،تئاتر شهر را می بینید که در بعضی از روز ها خیلی شلوغ است.

13- در کنار تئاتر، یک کافی شاپ تئاتر شهر هست که یکی از بهترین های کل تونس است و این ادعا زمانی اثبات می شود که شما به آن جا بروید و ببینید که چقدر مشتری های مختلف از جاهای مختلف دنیا دارد.(اگر پایین جا نبود، طبقه بالا هم دارد!)

14- در کنار آن پاساژ بلمریوم است که تنوع کالایی زیادی دارد که هر کس وارد آن شده است، دست خالی بیرون نیامده است!

15- اگر علاقه دارید تا این خیابان و کل تونس را از ارتفاع ببینید، می توانید به هتل ((الهنا)) که کمی جلوتر از مجتمع تجاری بلمریوم و در دست چپ خیابان قرار دارد بروید، سوار آسانسور شوید و به طبقه دهم هتل بروید.(رفتن به تراس هتل مجانی است و در همان جا یک کافی شاپ نیز وجود دارد)

16- در آخر نیز می توانید در بلوار وسط خیابان و در میان درختان هم اندازه ای که به زیبایی آرایش شده اند، قدم بزنید تا به میدان ساعت برسید.

17- با میدان ساعت عکس بگیرید !

نمایش بیشتر