• دماغه امید نیک

دماغه امید نیک

  (Cape of Good Hope)   
  Cape Point Rd, Cape Town 8001, South Africa
  +27 21 780 9526

نوشتن نظر


دماغه امید نیک خشکی صخره ای اقیانوس اطلس در آفریقای جنوبی است و به عبارتی جنوب غربی ترین نقطه قاره آفریقاست. به جهت سوابق تاریخی و جغرافیائی دماغه امید نیک به اشتباه جنوبی ترین منطقه آفریقا شناخته شده ولی در واقع جنوبی ترین نقطه آفریقا کیپ آگالس (Cape Agulhas) است که در 150 کیلومتری دماغه امید نیک واقع شده است.

از نظر اقیانوس شناسان کیپ اگالس همان منطقه ای است که آبهای سرد اقیانوس اطلس و آبهای گرم اقیانوس هند را به هم پیوند میدهد اما از آنجا که دماغه امید نیک در طی سالیان دراز برای دریانوردان از اهمیت خاصی برخوردار بوده بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و گاهی محل تلاقی آبهای دو اقیانوس را دماغه امید نیک دانسته اند.

اولین اروپائی که به دماغه رسید دریانورد پرتقالی "دایاس" بود که در سال 1488م. به این نقطه رسیده و آن را دماغه طوفانها نامید. پس از بازگشت به کشورش در گزارشی به پادشاه درباره سفر خود و مشکلات آن گفت. "جان دوم" پادشاه پرتقال نیز برای تشویق دریانوردان به ایجاد مسیر دریائی از اروپا به شرق و هند ، نام دماغه را به دماغه امید نیک تغییر داد و این نقطه عطفی برای در یانوردان در تلاش برای برقراری مسیر مناسب دریائی برای شرق دور بود.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • زمان بازدید : 7 صبح تا 5 بعداز ظهر
مکانهای پیشنهادی
کافی شاپ
سوغاتی
فروشگاه