در سال 1372 به منظور ایجاد فضای نو و جذاب برای شهروندان تهرانی و ایرانی و ایجاد یک نماد ملی با توجه به توان مهندسین ایرانی ، مدیران شهری را بر آن داشت تا برای رفع مشکلات مخابراتی و تلویزیونی شهر و موارد مطروحه، اقدام به انجام مطالعات اولیه ((مطالعات شناخت)) به منظور احداث مجموعه چند عملکردی نمایند.

مجموعه برج میلاد تهران در زمینی به مساحت 4/74 هکتار بر روی تپه های کوه نصر در میان شبکه بزرگراهی شمال غرب تهران واقع گردیده که از شمال به بزرگراه همت ، از جنوب به بزرگراه حکیم ، از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله منتهی می گردد.

در حال حاضر این مجموعه شامل برج میلاد تهران و مرکز همایشها می باشد و فاز دوم شامل مرکز خرید ، برج هتل و برج اداری می باشد. برج میلاد با ارتفاع 435 متر ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا محسوب می شود. وزن تقریبی کل سازه 150 هزار تن می باشد. ارتفاع برج از سطح دریا : 1444 متر می باشد به طوریکه بزرگراه حکیم 60 متر پایین تر از سطح برج قرار گرفته است.

 • جاذبه های مختلف برج میلاد:

موزه هدایا و دستنوشته های شهرداری: این طبقه امکان دید بسیار عالی از شهر تهران را از ارتفاع 261 متری برج برای شما فراهم می آورد که در آن دست نوشته های قدیمی ایران و هدایای اهدایی به شهرداری در دوره های مختلف به نمایش در آمده است. یکی از جاذبه های این موزه کره های قدیمی متعلق به قرون 17 تا 20 میلادی است که از موزه اختصاصی ژرژ پمپیدو خریداری شده است. در این کره ها نام خلیج فارس ایران خودنمایی می کند و سندی معتبر است بر تایید نام زیبای خلیج فارس.

موزه مشاهیر ایران: در طبقه پنجم سازه راس و ارتفاع 271 متری مجسمه های سیلیکونی مشاهیر و مفاخر ایران اثر دکتر علیرضا خاقانی قرار دارد. این مجسمه ها در شما حس دیدار با مشاهیر و مفاخر ایران و سفر به گذشته را ایجاد می کنند . شما می توانید در کنار این آثار هنری عکس یادگاری بگیرید و در خاطرات خود ثبت کنید.

دلفیناریوم: مرتفع ترین دلفیناریوم غیرساحلی دنیا که ظرفیت حضور 700 نفر را دارد در ضلع غربی مجموعه برج میلاد قراردارد. این دلفیناریوم با اجرای برنامه های شاد و مفرح با 2 دلفین و شیرهای دریایی آموزش دیده فضایی متفاوت و شاد را برای علاقه مندان خصوصاً کودکان و نوجوانان فراهم می کند.

لیزریوم: سالن لیزریوم در ضلع غربی گذرگاه برج میلاد قرار دارد. در این سالن نمایش های ویژه ای با تلفیقی از رنگ، نور و صدا همراه با افکت های ویژه و صدای دالبی، با استفاده از تکنولوژی لیزر به نمایش در می آید.

سکوی دید باز: سکوی دید باز طبقه هفتم ساختمان بالای برج و در ارتفاع 280 متری برج واقع شده است و از طریق این طبقه می توان به طبقات دیگر برج دسترسی پیدا کرد. شما می توانید از تریای برج استفاده کنید و در فضای بالکن روباز به تماشای شهر تهران مشغول شوید. استفاده از مواد غذایی و همچنین استعمال دخانیات در این محوطه ممنوع است. دوربین های مستقر در بالکن به شما کمک می کند تا تصاویر واضح تری از شهر را به تماشا بنشینید. در این طبقه جاذبه هایی چون ماکت برج های بلند مخابراتی دنیا، میل های قدیمی ایران و همچنین شهر فرنگ که نمایان گر تصاویری از تهران قدیم است وجود دارد.

گنبد آسمان: گنبد آسمان بالاترین طبقه از ساختمان بالای برج در ارتفاع 302 متری است . اثری هنری از دکتر رضا یحیایی تاریخ تمدن ایران را در دل این طبقه هنرمندانه روایت کرده است. همچنین این طبقه مزین به پرچم بارگاه های مطهر ائمه می باشد که در مناسبت های مختلف به مجموعه اهدا شده است.
دکل آنتن برج که کاربری مخابراتی دارد از این طبقه شروع و تا 120 متر ادامه پیدا می کند. در آنتن یک آسانسور 2 نفره برای انتقال تکنسین ها به بالا وجود دارد. استفاده از این آسانسورها برای عموم امکان پذیر نمی باشد.

سینما گیم و سالن های سینما و سالن همایش ها و باشگاه پینت بال و تعداد زیادی کافه و رستوران از دیگر بخش های برج میلاد است.

نمایش بیشتر
 • امکانات

 • جای پارک  رستوران  فروشگاه 
 • اطلاعات ضروری

 • همه روزه : 9 الی21
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه تفریحی
جاذبه مذهبی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه طبیعت گردی
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار
 • دانستنی های مفید

 • نکات :
  • مسیرهای دسترسی:

  آدرس ۱: تهران، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنار گذر اختصاصی برج میلاد

  آدرس ۲: تهران، بزرگراه شهید حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد تهران
  آدرس ۳: تهران، بزرگراه شهید همت شرق، خروجی شیخ فضل اله جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد تهران

  * در شرایط بد جوی، حضور در تراس سکوی دید باز مقدور نمی باشد.

  * بلیط برای کودکان زیر 6 سال رایگان است.

  * ورود به بالای برج برای کودکان زیر 2 سال و خانم های باردار و افراد مبتلا به بیماری های قلبی و فشار خون بالا ممنوع می باشد.