• آرامگاه همایون

آرامگاه همایون

  (Humayun's Tomb)   

نوشتن نظر


آرامگاه همایون یا ( همایون تمب ) مشهور به نصرالدین که دومین امپراطور مغول بود که از سال ۱۵۳۰ الی ۱۵۴۰ حکومت کرد. در سال ۱۵۴۰ شیرشاه سوری حکومت را از او گرفت و او به دربار ایران پناهنده شد و پس از ۱۵ سال در سال ۱۵۵۵ مجددا موفق شد تاج و تخت را از شیرشاه پس بگیرد. ولی عمر حکومت مجدد او خیلی طول نکشید و پس از چند ماه و در سال ۱۵۵۶ در اثر سقوط از پله های کتابخانه اش فوت کرد.

آرامگاه همایون که 47 متر ارتفاع دارد به دستور همسرش حمیده بانو بیگم ساخته شد. ساخت این آرامگاه از سال ۱۵۶۵ الی ۱۵۷۲ طول کشید. از نکات جالب این بنا شباهت زیاد آن با معماری ایرانی است که به خاطر آشنایی حمیده بانو بیگم با معماری ایرانی و استفاده از معمار ایرانی بوده است.

این بنا یکی از ایرانی ترین بناهای هند است ، دارای کاشی کاری کختلط و ترکیب پیچیده شاه نشین های قوسی شکل و گنبدهای باریک است این مقبره عظیم با سنگ سرخ تزیین و باغ آن کاملا شبیه چهار باغ اصفهان است .

در مسیر ورود به آرامگاه یک دروازه سفید رنگ وجود دارد که به نام دروازه بوحلیمه شناخته می شود و متعلق به قرن ۱۶ میلادی می باشد.

پس از دروازه بوحلیمه، دروازه غربی آرامگاه قرار دارد که به عنوان دروازه اصلی شناخته می شود که ۱۶ متر ارتفاع دارد و گنبد از بالای آن نمایان است.

در کنار آرامگاه همایون یک مسجد و آرامگاه قرار دارد که برای یکی از افسران زمان مغول می باشد و به نام آرامگاه افسروالا (AFSARWALA) معروف است. در ضلع جنوب شرقی آرامگاه همایون نیز آرامگاه دیگری قرار دارد به نام آرامگاه سلمانی (BARBER'S TOMB) که برای حدود سالهای ۱۵۹۰ میلادی می باشد و گفته می شود متعلق به آرایشگر ویژه خانواده سلطنتی است.

این بنا در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.


نمایش بیشتر