روستای رویین در 26 کیلومتری شمال شهر اسفراین و 52 کیلومتری جنوب شرقی شهر بجنورد و 7 کیلومتری جاده اسفراین به بجنورد، در یکی از دره‌های دامنه جنوبی آلاداغ به نام دره رویین واقع شده است.

این روستا به سبب شکل پلکانی آن به روستای ماسوله‌ای رویین نیز شهرت دارد و یکی از نقاط خوش آب و هوا و از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان اسفراین می‌باشد. ارتفاعات بلند، رودخانه‌های دائمی و درختان چنار کهنسال چهره این روستای ماسوله‌ای را منحصر به فرد ساخته است.

منطقه گردشگری رویین به روستای شکوفه‌های سیب نیز معروف است و از مشخصات بارز آن کوچه‌های پیچ در پیچ، بافت قدیمی خانه‌ها و شیب کوچه به کوچه روستا است که نظر بینندگان را به خود جلب می‌کند.

در رویین ۸۰۴ خانوار که جمعیتی ۳ هزار نفری را تشکیل می‌دهند زندگی می‌کنند. این روستا توسط کانال بزرگی به دو بخش تقسیم شده است و گردشگران پس از عبور از روستای عراقی و محمودی به رویین می‌رسند.

هنگام ورود به تنها دهکده نساجی کشور و روستای گردشگری بافت پلکانی روستا و سرسبزی آن هر گردشگری را جذب خود می‌کند. وقتی وارد روستای رویین می‌شوی، توجه ات به کوچه‌های باریکی که به طرف دامنه کوه کشیده شده است، جلب می‌شود و این کوچه‌ها به سمت دامنه کوه، بافت پلکانی زیبایی را شکل داده است.

در واقع پس از ورود به رویین، اگرچه خیابان باریکی دیده می‌شود که یک سمت آن با نرده‌های آبی رنگ از محل عبور چشمه‌ها جدا شده است ولی کوچه هایی هم هست که می‌تواند مسافران را به کنار درخت چنار ۸۰۰ ساله و مسجد جامع زیبای آن هدایت کند.

قدمت این روستا بیش از 500 سال است.


نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه تاریخی
اقامتگاه های بوم گردی
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * مسیر دسترسی از بجنورد : پس از حدود 45 کیلومتر رانندگی و بعد از عبور از روستای کلات در سمت چپ جاده تابلوی روستای رویین را می بینید. از این فرعی تا خود روستا باید هفت کیلومتر رانندگی کنید.