• موزه شکلات

موزه شکلات

  (Chocolate Museum)   
  Jalan Teknologi 3/5, Kota Damansara, 47810 Petaling Jaya, Selangor
  +60 3 61434460

نوشتن نظر


جدیدترین موزه شکلات آسیا و نخستین در جنوب شرق آسیا (Chocolate  Museum) با حضور وزیر فرهنگ و گردشگری مالزی در محله کوتا دامنسرای شهر کوالالامپور به طور رسمی گشایش یافت. این موزه چندمنظوره با نمایشگاهی از سه هزار سال تاریخ شکلات و کاکائو، کارگاهی برای تجربه ساخت شکلات و فروشگاهی برای خرید محصولات بیش از 30 برند معتبر و بین‌المللی شکلات پذیرای بازددیدکنندگان است.

به طور معمول بازدید از کارخانه‌های شکلات یکی از دیدنی‌های پیشنهادی تورهای گردشگری است که البته اغلب به معرفی محصولات شکلاتی مالزی و تشوریق به خرید می پردازد اما به نظر می‌رسد این موزه قصد دارد تا دانش مردم را در زمینه شکلات بالاببرد. در بخش شناخت تاریخچه شکلات اطلاعاتی در زمینه نخستین خاستگاه گیاه کاکائو، نخستین کاشفان و سازندگان شکلات، نقش شکلات در سلامتی و جایگاه آن در صنعت و بسیاری اطلاعات دیگر در این زمینه در اختیار بینندگان قرار می‌گیرد.
هم‌چنین گروه DR Group  سازنده این موزه در نظر دارد تا آکادمی شکلات را نیز به منظور تشویق هر چه بیشتر دانش‌آموزان برای روی آوردن به این صنعت ایجاد کند. از این رو شرکت در کارگاه ساخت شکلات و برگزاری مسابقات در این زمینه از دیگر فعالیت‌های این موزه است.

گفته می‌شود که بیش از 15 موزه شکلات در دنیا وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موزه‌های شهرهای کلن در آلمان، پنسیلوانیا در ایالات متحده، بریتانیا، ژاپن و کره اشاره کرد. کشور تایوان نیز در سال 2012 اقدام به افتتاح یک موزه شکلات نموده است.
اکنون مالزی به عنوان یکی از تولیدکنندگان کاکائو می‌رود تا خود را با عنوان "سلطان شکلات" در آسیا به جهانیان معرفی کند و کوالالامپور با قرار گرفتن در جایگاه چهارم بهترین شهر دنیا برای خرید، قصد دارد تا شکلات را نیز هرچه جدی‌تر به فهرست خریدنی‌های این شهر بیافزاید.
به گفته داتو سری محمد نذری، وزیر فرهنگ و گردشگری مالزی، صنعت گردشگری امروزه به دومین منبع درآمد خارجی این کشور تبدیل شده که 47.2 بیلیون رینگت به درآمد نا خالص ملی این کشور کمک کرده است. دولت مالزی برای سال 2020 در انتظار درآمدی معادل 168 بیلیون رینگیت حاصل از سفر 36 میلیون گردشگر خارجی به این کشور است.

نمایش بیشتر